Erdogan Obama, Hillary, CIA MFW NATO: itd. .. dla wszystkich masonów i Satanistami

اردوغان اوباما، هیلاری، صندوق بین المللی پول سازمان سیا ناتو: و غیره ... به همه ماسون ها و شیطان پرستان ---> در حال حاضر، که شما را به در رسوب آرزو: سوریه در این نسل کشی؟ من دو سوال شما: 1). دوست دارید، شما می توانید: می گویند به اسد، پس از او به قتل رسانده است: همه سلفی (، القاعده، است که با عربستان سعودی، به شما معرفی شده اند) "در حال حاضر، شما می توانید انجام دهید: دولت با مخالفان است که با القاعده "، درست است اگر: اسد نیز تغییر کرده بود که قانون اساسی به فرصت به ترک دولت: به عنوان یک رژیم! 2). اما، اگر، القاعده برنده: شما را مجبور اسرائیل برای شروع جنگ جهانی سوم هسته ای؟ LOL. یا دیده است که القاعده نیروهای خود را: شما همیشه می توانید بگویید: "خوب من شما را بکشند:؟ شهدا مسیحی (همانطور که ما همواره اجازه ما به شما انجام دهد)، اما اسرائیل شما لازم نیست که به لمس"
[القاعده در سوریه: آنها عوامل ایالات متحده (بزرگ شیطان 666 صندوق بین المللی پول) و عربستان سعودی [شیطان کوچک: شریعت]: همه در برابر اسرائیل] 26/07/2012: سوریه: القاعده متحد اسلامی شورشی سنی سلفی: در مبارزه با: اسد، عکس، فیلم و ادعا می کند: از: حملات: تایید حضور صدها تن از شبه نظامیان در خاک سوریه: [(بدون سایه: شک، حتی اگر دروغ از غرب: : دیگر قادر به حمایت از این مرحله بندی ترسناک)]. بیشتر: می آید از کشورهای خارجی از جمله: روسیه، سومالی و در مالی. بریتانیا سازمان: برای دفاع می اندازد فرضیات: یک شات: دولت نظامی به رهبری کشورهای غربی است. دمشق. در شمال غرب سوریه: شورشیان که: مبارزه: در برابر: رژیم اسد متحد: به استثنای القاعده و صدها تن از اسلامگرایان از کشورهای خارجی می آیند. ترین نماینده کشورهای عراق، لیبی، مصر، افغانستان. (AsiaNews / خبرگزاری ها)
[القاعده در سوریه: آنها عوامل ایالات متحده آمریکا (بزرگ شیطان 666 صندوق بین المللی پول) و عربستان سعودی [شیطان کوچک: شریعت]: همه در برابر اسرائیل من]] اما هم وجود دارد از روسیه (چچن)، اوکراین، و مالی: سومالی است. حضور افراط گرایان فیلم چند تایید ظاهر شد: در وب سایت های جهادی، که: آنها نشان می دهد مردان با چهره های تحت پوشش که: ستایش نمایش جنگ مقدس: مسلسل و بمب: تکان دادن پرچم سیاه و سفید: القاعده. در یک فیلم: به نظر می رسد در روزهای اخیر و در یوتیوب صدای بیش از yells "ما در حال تشکیل: سلول:: خلبان ازجان گذشته ژاپنی:: ادامه: جهاد: به نام خدا" تا به امروز: مخالفان حضور:: گروه های افراطی اسلامی در میان صفوف آن را رد میکند، اما به گفته کارشناسان، مرز با ترکیه و عراق (مجرمان) تبدیل شده اند: درست و مراکز آنها: مجموعه: : گروه شبه نظامی از:: جهان اسلام سنی. بعضی از آنها سناریوی سوریه "آهنربا" برای القاعده و وابستگان آن (AsiaNews / نمایندگی ها).
[القاعده در سوریه: آنها عوامل ایالات متحده آمریکا (بزرگ شیطان 666 صندوق بین المللی پول) و عربستان سعودی [شیطان کوچک: شریعت]: همه در برابر اسرائیل]] شاهدان می گویند که: باب، القاعده هاوا به جای قفل کردن مرز ترکیه ، صدها نفر از غریبه ها برای این روز وارد شده است: برای حمایت از ارتش سوریه در جنگ حلب. این که: همواره این مردم در سراسر آسیا و شمال آفریقا، آن است که: میل از دموکراسی، اما مجازات نمونه "nusayrs" را (مرتدان) نام موهن به تعریف Alawites، فرقه شیعه: بشار اسد. جهادگران از عراق: افزایش در جنگ در استان شمال حلب تا به جذب صدها نفر از این روزها. تایید می آید به عنوان: بررسی های اخیر از سوی دولت عراق که شبه نظامیان در خاک سوریه بخشی از همان گروه است که: این حملات ادعا کرده است که: عراق در ماه های اخیر متزلزل است. "لیست های ما: مشکوک - گفت: Izzar،، القاعده Shahbandar مشاور نخست وزیر، (AsiaNews / خبرگزاری ها)
[القاعده در سوریه: آنها عوامل ایالات متحده (بزرگ شیطان 666 صندوق بین المللی پول) و عربستان سعودی [شیطان کوچک: شریعت]: همه در برابر اسرائیل]] نام - مطابقت با آن از مقامات سوریه "تصاویر. به نظر می رسد در برخی از انجمن ها مرتبط با گروه القاعده را نیز نشان می دهد: سیاه و سفید: جانبازان جنگ در لیبی با توجه به نهار نت، آژانس لبنان، مردان در برخی از لباس می پوشد که: brandishing یک بنر که: "انقلابیون تیپ طرابلس "تایید: دیوانه از افراط گرایان اسلامی در خاک سوریه می آید از تعداد: حملات ادعا شده توسط القاعده القاعده خود را از دسامبر تا حداقل 35 خودروهای بمب گذاری شده و 10 حمله انتحاری رخ داده است که در خاک سوریه : این 4 توسط «جبهه Nusra" القاعده ادعا شد حضور: گروه های جهادی در میان ارتش سوریه آزاد مجادلات بسیاری را در سطح دیپلماتیک مطرح دیروز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، (AsiaNews / خبرگزاری ها. )
[القاعده در سوریه: آنها عوامل ایالات متحده (بزرگ شیطان 666 صندوق بین المللی پول) و عربستان سعودی [شیطان کوچک: شریعت]: همه در برابر اسرائیل من]] ایالات متحده را متهم: حمایت سیاسی خود را ضد اسد، به نفع شورشیان اسلامگرا. او موقعیت: سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل، که: انتقاد او از بمب گذاری دمشق را محکوم کرد در ماه ژوئیه گذشته 18 که منجر به کشته شدن تعدادی از اعضای رهبری این طرح، خواستار به جای اعمال تحریم های جدید. در همین حال، آن را به طور فزاینده ای تبدیل شدن به مفروضات: مداخله نظامی برای سرنگون می اسد. مطالعه متحده موسسه خدمات سلطنتی (RUSI)، یک سازمان بریتانیایی و متخصص در مسائل مربوط به سیاست بین المللی و دفاع، هشدار از برخورد به احتمال زیاد بین گروه های سنی و پشتیبانی توسط عربستان سعودی: کشورهای عرب و دیگر شبه نظامیان شیعه، از جمله حزب الله و ارتش سوریه، در مورد حمایت ایران است. علاوه بر این، تهدید سلاح های شیمیایی در دست رژیم سوریه است. (AsiaNews / خبرگزاری ها)
[القاعده در سوریه: آنها عوامل ایالات متحده (بزرگ شیطان 666 صندوق بین المللی پول) و عربستان سعودی [شیطان کوچک: شریعت]: همه در برابر اسرائیل]] با حضور: سلاح های شیمیایی اسرائیل نگران است که: ماسک های ضد گاز در حال حاضر آغاز توزیع در شهری در مرز با سوریه است. شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، در روزهای اخیر، گفت که: استفاده به احتمال زیاد: سلاح: در این طرح مرسوم دمشق قرار می دهد، در معرض خطر جدی امنیت اسرائیل است. در مورد: سقوط رژیم، پرز نگران انتقال بالقوه سلاح به سوریه سلاح های سنگین و یا زرادخانه سلاح های شیمیایی: به بنیادگرایان شیعه لبنان: حزب الله: ایران، اما: همچنین سرقت شده توسط: گروه های اسلامی مرتبط به القاعده است. (AsiaNews / خبرگزاری ها)
[القاعده در سوریه: آنها عوامل ایالات متحده (بزرگ شیطان 666 صندوق بین المللی پول) و عربستان سعودی [شیطان کوچک: شریعت]: همه در برابر اسرائیل]] با توجه به مایکل کلارک، رئیس Rusi، مداخله نظامی غربی لازم است قبل از که: از جنگ دژنره. "ما هستند که: ما در حال حرکت به سمت مداخله - او می گوید - اما خود عمل جراحی است که: حرکت: ما." کلارک استدلال می کند که: حوادث روزهای اخیر ایجاد کرده اند که تغییر رادیکال در موقعیتی است که: امکان حذف: یک راه حل دیپلماتیک برای مناقشه است. "رئیس Rusi، پیشنهاد مداخله: نیروهای ویژه در منطقه ای در حمایت از گروه های شورشی، در حال حاضر در افغانستان و در سال 2001 استفاده می شود: لیبی در سال 2011 این عملیات همچنین ممکن است شامل یک شات: دولت در برابر: رژیم (AsiaNews. / خبرگزاری ها)
Synnek1 منتشر کرده است از نظر 7 دقیقه پیش: عشق ممکن است تو را کشتم ... - پاسخ -> تمام Satanist اند ترس از عشق! در واقع، پادشاهی شیطان قلمرو نفرت و نژادپرستی است. شیطان پرستان عشق را نمی دانند.
UniusRei3 + نوشته شده در 15 دقیقه پیش[شما نمی توانید هزینه، که ممکن است یک روز تبدیل به یک ضربه برای شما] [شما نمی توانید در آن برآیند، و آن، این ممکن است یک روز تبدیل به یک ضربه برای شما] بله عیسی مسیح خداست، پسر خدای زنده، به ارزش ستوده: "من آلفا و امگا، آغاز و پایان ... که و که و که برای رسیدن است، قادر متعال" (برگرد 1.8). "مسلما من آینده به سرعت" آمین. حتی من می دانم که عیسی مسیح به عنوان خداوند! (برگرد 22، 20). عیسی مسیح خدا است، او پسر خدا است. او بخشی از تثلیث مقدس است. خدای پدر، خدای پسر و خدای روح القدس! عیسی مرد عادل، او در شکل انسان خدا بود. (مثلا فقط یک خدا)
[شما نمی توانید هزینه، که این مسئله ممکن است یک روز تبدیل به یک ضربه برای شما] @ من YHWH مقدس خدا، و غیره. .. -> عیسی مسیح خداوند است! عیسی پادشاه افتخار است! عیسی پادشاه پادشاهان است! این یک آهنگ بسیار زیبا است. این عشق برای عیسی مسیح است. تمام شکوه به عیسی مسیح. جان از 1:29 تا 34. اگر شما به خدا اعتقاد دارند، در تلاش برای بحث درباره این موضوع است اما بسیار کنجکاو که به آنچه خدا به شما اشاره؟ همچنین من نمی فهمم چگونه مسیحیت دین از اشغال است. اصطلاح "مسیحی" به معنای مسیح مانند. مسیحیان در تلاش برای مسیح مانند. رومیان 9.5 می گویند عیسی به خدا، Hebrews1 می گوید فرشتگان او را ستایش! و ما را "انسان" به رفتن نیست؟ حتی اگر شما wan't نیست: به کلام خدا می گوید شما باید: یک روز تعظیم را به زانو در پیش از حضرت عیسی
 
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] توسط برناردو Cervellera با بیرون آمدن آشکارا در تلویزیون، با خطر از به رسمیت شناختن و آزار و اذیت برای "ارتداد، محمد کریستف تکرار میکند اهمیت تبدیل و غسل تعمید. در کشورهای مسلمان، اسقف ها و کشیش های مختلف رد به baptise از مسلمانانی که می خواهند برای تبدیل شدن به مسیحی. با این حال، تبدیل به معنای یک انقلاب در رابطه با خدا، پدر و عیسی مسیح، که زندگی اش را، برای یک دست می دهد همه چیز را با قرار دادن زندگی یک فرد در معرض خطر است. (AsiaNews) - چند روز پیش، در وب سایت نوتردام د Kabylie و نوشته شده نوار که در آن یک مسلمان سابق، محمد کریستف Bilek، صحبت در مورد تبدیل خود به مسیحیت است.
 
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] پخش اصلی، که متمرکز بر آزار و اذیت مسیحیان، برای اولین بار ظاهر شده در جستجوی پیشرفته Merci (خدا را شکر)، نشان می دهد که با مذهب در 8 مستقیم یک کانال تلویزیون فرانسه. محمد، کریستف Bilek در الجزایر در سال 1950 متولد شد و از سال 1961 در فرانسه زندگی کرده است. très catholique algérien پاس سازمان ملل متحد (الجزایر نه کاتولیک)، منتشر شده توسط سرف (1999) و سنت آگوستین raconté کارشناس ارشد fille (سنت آگوستین گفت: به دخترم)، منتشر شده توسط نسخه قابل (2011: او نویسنده دو کتاب ). در 1990s، او تاسیس نوتردام د Kabylie (در فرانسه)، یک وب سایت اختصاص داده شده به evangelization در میان مسلمانان و گفتگوی مسلمانان و مسیحیان است. در این ویدئو، Bilek برجسته مسلمان صورت ریسک تبدیل زمانی که متهم به ارتداد، جرم است که می تواند مجازات مرگ است.
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت: مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] با این وجود، او در مورد اهمیت غسل تعمید، برخورد با عیسی مسیح و وابستگی با کلیسا اصرار دارد. نظرات خود را در مقابل کسانی که از کشیش ها و اسقف ها در کشورهای اسلامی، که ترجیح می دهند برای منصرف کردن و یا حتی انکار غسل تعمید را به مسلمانانی که می خواهند برای تبدیل از ترس عواقب آنها و جوامع مسیحی ممکن است مواجه است. baptising ممنوع؟ چند هفته پیش، یک اسقف در یک کشور عربی در خاور میانه به من گفت که پلیس تهدید به بستن یکی از جوامع خود، چرا که اعضای نشست مسیحی مسلمان در گفت و گو تبلیغ بود. پلیس در حال مربوطه که این ممکن است اولین قدم به سوی به اصطلاح تبلیغی و ارتداد. اسقف تلخ گفت: "اگر این واکنش به جلسه در گفت و گو است، تصور کنید آنچه در آن خواهد بود اگر ما تا به حال تبدیل".
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] جای تعجب نیست که خلیفه در برابر تبدیل و baptisms تنها این، به نظر می رسد راه را برای حفظ آزادی کمی از عبادت است که در کشور وجود دارد در سوال. در مکان هایی مانند مراکش، و تا زمانی که اخیرا در الجزایر، وضعیت به گونه ای که dioceses به baptise مسلمانانی که می خواهند برای تبدیل به مذهب کاتولیک به دلیل دستور داده شد «قوانین محلی آن را ممنوع است." چاپی سمیر خلیل به یاد می آورد که چند سال پیش، او به ملاقات یک مسلمان است که درخواست برای غسل تعمید شد به مدت 13 سال را رد کرده است. غسل تعمید، به او گفته شد، بسیاری از مشکلات را به او به ارمغان بیاورد، مجبور کردن او به مهاجرت برای جلوگیری از اعدام را برای ارتداد، و کشیش انجام غسل تعمید را به مخاطره می اندازد. و در عین حال، برای تمام این مدت، که بود تبدیل مورد مطالعه انجیل و تعلیم و دستور مذهبی خود و منجر زندگی دعا است.
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] در مصر، روحانیون مسیحی نیز تمایل به جلوگیری از مسلمانان baptising فقط چند کشیش در خفا انجام می شود. صحبت به AsiaNews، مذهبی است که در مصر برای چندین دهه بوده است، گفت: که baptising به هر قیمتی "است که در برابر شورای واتیکان دوم به دلیل این شورا گفت که غیر مسیحیان نیز می تواند نجات در خارج از کلیسا است." به طور ضمنی، این بدان معنی است که غسل ​​تعمید و غیر ضروری است که مردم با توجه به شرایط خود را پیدا نجات. این مکان برای شروع یک بحث کلامی در مورد ایمان به مسیح و نجات غیر مسیحیان نیست. کافی است آن را به می گویند، که هر دو Iesus Dominus و توجه داشته باشید اعتقادی در برخی از جنبه های evangelization تاکید اهمیت وابستگی 'قابل رویت و اجتماعی مربوط به مسیح و کلیسا.
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] چه بیشتر باشد، غسل تعمید یک تجربه زندگی در حال تغییر است، که در اثر تغییر درک از زندگی تبدیل شده است. تغییرات در اینجا و در حال حاضر رخ می دهد، نه در آینده ابدی "زندگی پس از مرگ است. به همین دلیل، ارائه از تعمید عمل سطحی بلکه یک هدیه است از زندگی و امید در حال حاضر نمی باشد. در حال غسل تعمید و یا به نه غسل ​​تعمید با هم معادل هستند. مسیحیان 'انرژی خورشیدی' خدا در مقابل قرآن خدا 'ماه'، ایمان به تغییر موجود در راه عمیق و معنی دار است. در نوتردام د Kabylie، محمد کریستف توضیح می دهد تبدیل خود را با تاکید بر درک جدید خود را از خدا. "اگر خدا قرآن است، همان که از مسیحیان، چرا من، محمد، تبدیل به کریستف،
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت: مذاکرات تبدیل شده مسلمان در مورد مسیح خودش پرسید. او راه پاسخ گفت: "پس از اسلام زندگی می کردند، احکام خود را در میان مردم که هنوز مسلمان (خانواده اش هنوز هم هست)، من همچنان خیره شدن به کشف انجیل تمرین". "نور می آید که از انجیل را نشان می دهد در مقایسه، بر اساس یک فرض خاص است. هر کسی که می خواهد در مورد خدا از اسلام صحبت باید به قرآن مراجعه کنید. در صورتی که کلمه" خدا با «نور» جایگزین، نور قرآن ماه است، که از انجیل خورشیدی است. " "آیا خدا یکی است، یعنی خالق، به هر نام ما ممکن است به او داده، چیزی که من می توانم قبول است. اگر ما به این قضیه گیر کرده، آن را نه لازم بود و به ترک اسلام و تبدیل شدن به مسیحی است."
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] با این حال، عیسی را به فاش کردن، اول یهودیان و سپس به تمام مردان، که خدا پدر خود، که خدا تو را دوست دارد و می خواهد شما با او زندگی او را به شما بدهد! پس از کلمات، من یک لحظه دریغ نکنید. این پیشنهاد را قبول دارم، نه یک بار، دو بار. من می دانم که قرآن می کند پیشنهاد که در آن ممکن است شایسته (اما مسلم است) بهشت ​​نفسانی و مادی ( سوره 38، 50-52) که مرا به یاد بیشتر از تبلیغات برای نقاط تعطیلات بیکار دور هم زیر آفتاب استوایی از اطمینان از "دانستن" خدای من و پروردگار است. " ما از مسیح و محمد؟ دو نقل قول می گویند که آن همه برای کریستف محمد.
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح، عیسی مسیح در یک مورد گفت: "من چوپان خوب چوپان خوب میسازد زندگی خود را برای گوسفندان،" در حالی که در سوی دیگر، محمد گفت: "ای رسول ما حلال شده اند به تو همسران تو را که تو هست پرداخت dowers! و کسانی که دست راست تو دارای" (سوره 33، 50) "" اجازه بدهید ما جدی است. این یک چیز برای گفتن وجود دارد اما یکی از خدا برای همه، آن است که دیگر به او می گویند که علاقه مند به در من، کرم ناچیز، تا حدی که او deifies من در عیسی مسیح است. [. است. وحی] دعوت من بود. "عیسی مسیح، آزادی انسان را بدون تسلیم محمد کریستف همچنین در مورد ارتداد و امکان مرگ که می آید از پس او صحبت می کند.
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت: یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح مسیح می گوید: "آیا شما آماده دنبال من و ترک همه چیز را برای من وقتی که یکی از متوجه آنچه عیسی می پرسد، از عشق، ما می توانید ببینید که چقدر دشوار است؟ است. است به دنبال او نیز 1 چیزی که تا می گویند «بله، با لب یک فرد،. است دیگری را به ترک همه چیز در پشت او" برای کسانی که از ما که از اسلام آمده، این به معنی شکستن با یکی از گذشته، خانواده و جامعه به عنوان همچنین به عنوان یکی از یقین اخلاقی و معنوی است. "" من می گویم آن بسیار آسان تر باقی می ماند یک مسلمان، نه موضع (از آنجایی که ما همان خدا). هستند بسیاری از بهانه های ساده را شکستن، به پذیرش این تحول، در خود و نه مرد و نه به دنبال مسیح وجود دارد. تبدیل شده است خواستار است و می توانید بدون کمک او انجام نمی شود. "
(AsiaNews) [شیطان پرستی عربستان در شریعت یک مسلمان تبدیل مذاکرات در مورد مسیح] است. "این همان چیزی است که جوانان ثروتمند در انجیل نمی تواند انجام دهد، چرا که، حداقل در آغاز، آزادانه باید موافقت عیسی مسیح بر من تحمیل نمی «تسلیم» اما تنها آزادی او را دوست دارم. " "این یک تفاوت مهم این است آیا خدا ما را به عنوان بردگان یا مردان آزاد ایجاد بسته به نوع پاسخ ما، خدا همان است در یک مورد، خطر مجازات این سایت متعلق به مرتدان یا کافران.؟ در سوی دیگر، من ولخرجی را از پدر خود، که خواهان همه بندگان خود را به عنوان به زودی او را در افق می داند انتظار می رود. " "ترک اسلام خطرناک است. در خطر ابتلا به زندگی فرد انجام می شود. بنابراین، برادران و خواهران در غرب، استقبال و کمک به کسانی که آن را انجام می دهند." من تأکید می کنم. من در مورد خدا از مسلمانان، بلکه از خدا از قرآن صحبت نمی کنم. مسلمانان برادران من، شاید یک روز، آنها ممکن است برادران و خواهران من در مسیح "" از آنجا که 1990s، این نه تنها به امید بوده است اما آن را نیز یک واقعیت ساخته شده است که به من شادی و ستایش پروردگار است. سبحان الله! عیسی آمده است برای نجات تمام مردان، مسلمانان گنجانده شده است. "


@ Erdogan Obama, Hillary, CIA MFW NATO: itd. .. dla wszystkich masonów i Satanistami ---> teraz, że chciał osadu: Syria w tym ludobójstwie? Mam dwa pytania do Ciebie: 1). jak można: powiedzieć Assad, gdy ten zabił: wszystkie salafickie (z, Al Kaidy, że w Arabii Saudyjskiej, już wprowadzony) "Teraz możesz robić: rząd: razem z opozycją, to znaczy z Al-Kaida "Jeżeli prawo: Assad miał również zmienić konstytucję, aby mieć możliwość: do opuszczenia rządu: jak SYSTEMU! 2). , ale jeśli Al-Kaida, wygrywa: nie zmusić Izrael do rozpoczęcia: Nuclear III Wojna Światowa? lol. czy widać, że Al-Kaida są wasze oddziały: zawsze możesz powiedzieć "ok Ty mnie zabić!? chrześcijańskich męczenników (jak zawsze mogliśmy zrobić dla ciebie), ale Izrael nie musisz dotknąć"
[Al-Kaidy w Syrii: oni są sługami USA (wielki szatan 666 MFW) i Arabia Saudyjska [mały Szatana: szariat]: wszystko wbrew mojej Izrael] 26/07/2012: Syria: Al-Kaida pokrewnych islamski rebeliantów sunnickich- salafickie: w walce z: Assad, zdjęcia, filmy oraz: deklaracje: z: ataków: potwierdzenia obecności setek: bojowników na terytorium Syrii: [(bez cienia: wątpliwości, nawet jeśli kłamstwa Zachód: nie : już w stanie obsługiwać tę makabryczną inscenizację)]. Najwięcej: pochodzi z zagranicy, w tym: Rosji, Somalii i Mali. Brytyjski organizacja: do: obrona rzuca założenia: a strzał z: Państwowe wojskowych prowadzonych w krajach zachodnich. Damaszek. W północno-zachodniej części Syrii: rebelianci, którzy: walka: przeciw: reżim z: Assad znalazł sojusznika: Wyjątek: Al-Kaidy i setki: Islamiści pochodzić z zagranicy. Najbardziej reprezentatywne państwa są Irak, Libia, Egipt, Afganistan. (AsiaNews / Agencje)
[Al-Kaidy w Syrii: oni są sługami USA (wielki szatan 666 MFW) i Arabii Saudyjskiej [mały szatan: szariat]: wszystko wbrew mojej Izraela]] Ale są też członkowie z Rosji (Czeczenia), na Ukrainie, i Mali: Somalia. Obecność ekstremistów jest potwierdzone przez kilku filmów pojawił się na stronach internetowych dżihadystów, że: pokazują mężczyzn z których twarze: pochwała świętej pokaz wojennego: karabiny maszynowe i bomby: macha czarną flagę: al-Kaidą. W filmie: pojawiła się w ostatnich dniach: i: na YouTube voice-over krzyczy "my tworzą: komórki: z: kamikadze: do: kontynuować: dżihad:. W imię Boga" Do tej pory: Opozycja zaprzecza obecności: o: islamskich ekstremistów grupach: wśród swoich szeregach, ale: Zdaniem ekspertów, granice z Turcją: i: Iraku przestępcy) stały się: prawdziwy i: ich ośrodki: kolekcji: dla: milicji: wszystko: sunnici świat muzułmański. Niektóre z nich opisał scenariusza syryjski "magnes" dla Al-Kaidy i: jej podmioty stowarzyszone (AsiaNews / Agencje).
[Al-Kaidy w Syrii: oni są sługami USA (wielki szatan 666 MFW) i Arabii Saudyjskiej [mały szatan: szariat]: wszystko wbrew moim Izrael]] Świadkowie mówią, że: Bab al-Hawa, zamiast: blokowanie granicy tureckiej setki Strangers weszły na te dni: wspieranie wolnego syryjskiej armii w bitwie pod Aleppo. Tyle, że: dyski tych ludzi w Azji i Afryce Północnej, nie jest: pragnienie demokracji, ale wzorowe kara "nusayrs" (heretycy) pogardliwe określenie Alawites, sekty z Shia: są Baszar al-Assad. Wzrost walki w północnej prowincji Aleppo przyciąga setki tych dniach: dżihadu z Iraku. Potwierdzenie przychodzi również: Ostatnie badania przeprowadzone przez rząd iracki, że bojownicy, działający na terytorium Syrii są częścią tej samej grupy, aby: pochłonął ataki: że: wstrząsnęły Irak w ostatnich miesiącach. "Nasze listy: podejrzany - powiedział: Izzar al-Shahbandar, doradca premiera (AsiaNews / Agencje)
[Al-Kaidy w Syrii: oni są sługami USA (wielki szatan 666 MFW) i Arabia Saudyjska [mały Szatana: szariat]: wszystko wbrew moim Izrael]] mamy te same nazwy - pasować do władz syryjskich "zdjęcia. pojawiły się na niektórych forach związanych z al-Kaidy grup również pokazać się z:. weteranów wojny w Libii Według Naharnet, agencji Liban, mężczyźni ubrani są w niektórych: czarny: że: wywijając transparent z napisem: "rewolucjonistów . brygada Trypolisie "Potwierdzenie: burzliwym działań islamskich ekstremistów na syryjskiej ziemi pochodzi od liczby:. ataki twierdzili przez Al-Kaidy sama Od grudnia do co najmniej 35 samochodów i 10 zamachy samobójcze ataki, które wystąpiły na syryjskiej ziemi . z: są 4 zostały zgłoszone przez "Nusra Frontu" Al-Kaidy obecność:. grup dżihadystów wśród wojska free-syryjskiej wzbudził wiele kontrowersji na szczeblu dyplomatycznym Wczoraj Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych (AsiaNews / Agencje. )
[Al-Kaidy w Syrii: oni są sługami USA (wielki szatan 666 MFW) i Arabia Saudyjska [mały Szatana: szariat]: wszystko wbrew mojej Izraela]] oskarżył USA o: wsparcie ze swoim politycznym anty Assada, na korzyść islamskich powstańców. Skrytykował stanowisko: Susan Rice, ambasador USA przy ONZ, że: nie: potępił zamach w Damaszku ostatni 18 lipca, który zabił kilku członków: prowadzący program, wzywając zamiast do nałożenia: nowych sankcji. Tymczasem jest coraz założenia z: interwencja zbrojna na: zeznać prezydent Assad. Badanie przeprowadzone przez Royal United Services Institute Rusi), brytyjska organizacja specjalizująca się w zagadnieniach: polityka międzynarodowa i obrony, ostrzega przed prawdopodobnego starcia grup sunnickich i wspierane przez Arabię ​​Saudyjską: państwa arabskie i inne: milicje szyickie, w tym Hezbollahu i Syryjska armia, wspierana przez Iran. Ponadto, zagrożenie bronią chemiczną w rękach syryjskiego reżimu. (AsiaNews / Agencje)
[Al-Kaidy w Syrii: oni są sługami USA (wielki szatan 666 MFW) i Arabia Saudyjska [mały Szatana: szariat]: wszystko wbrew moim Izrael]] obecność: broni chemicznej lęków Izraela, że: już się rozpoczął dystrybucję masek gazowych w mieście na granicy z Syrią. W ostatnich dniach, Szimon Peres, prezydent Izraela, powiedział, że: Prawdopodobne wykorzystanie: broń nie: za pomocą konwencjonalnego systemu Damaszku stawia na poważne ryzyko dla bezpieczeństwa Izraela. W przypadku: upadku reżimu, Peres obawia się potencjalnego transferu broni: do ciężkich Syrii broni lub broni chemicznej Arsenal: do libańskich szyitów fundamentalistów: Hezbollah: lub Iranie, ale: również kradzieży przez: ugrupowania islamskie związane do Al-Kaidy. (AsiaNews / Agencje)
[Al-Kaidy w Syrii: oni są sługami USA (wielki szatan 666 MFW) i Arabia Saudyjska [mały Szatana: szariat]: wszystko przed moim Izrael]] Według Michaela Clarke, szef Rusi, Zachodnia interwencja wojskowa jest konieczna przed że: wojna zdegenerowana. "Nie jesteśmy, że: idziemy ku interwencji - mówi - ale operacja się, że: ruchy: nas." Clarke twierdzi, że: wydarzenia ostatnich dni stworzyli radykalną zmianę w sytuacji, że: usuwa możliwość: dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. "Głową Rusi zasugerował interwencję: sił specjalnych na terytorium poparcia ugrupowań rebelianckich, już wykorzystywanych w Afganistanie i w 2001 roku. Libii w 2011 r. Działania te mogą obejmować również ujęcie: Państwo przeciwko: systemu (AsiaNews r. / Agencje)
Synnek1 opublikował komentarz 7 minut temu: miłość może cię zabić ... - ODPOWIEDŹ -> Wszystko satanista nie BÓJ SIĘ MIŁOŚCI! W rzeczywistości królestwo szatana jest królestwo nienawiści i rasizmu! Sataniści nie znają miłości.
UniusRei3 napisali komentarz 15 minut temu[Nie można sobie pozwolić, że może to jeden dzień stać się trauma dla Ciebie] [Nie można pozwolić, że może to jeden dzień stać się trauma dla ciebie] Tak Jezus jest Bogiem, Syn Boga żywego, godzien Pochwalony bądź: "Jam jest Alfa i Omega, Początek i Koniec ... Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący" (Ap 1,8). "Zaiste, przyjdę szybko" Amen. Nawet wiem, Jezus jest Panem! (Ap 22, 20). Jezus Chrystus jest Bogiem, On jest Synem Bożym. On jest częścią Trójcy Świętej. Bóg Ojciec, Bóg Syn i Bóg Duch Święty! Jezus nie był tylko człowiekiem, On był Bogiem w ludzkiej postaci. (Np.: tylko jeden GOD)
[Nie można sobie pozwolić, że może to jeden dzień stać się trauma dla Ciebie] @ YHWH mój święty Boże, itd.. .. -> Jezus jest Panem! Jezus jest Królem chwały! Jezus jest Królem Królów! Jest to bardzo piękna piosenka. To jest miłość do Jezusa. Wszystko Chwała Jezusa Chrystusa. Jan od 1:29 do 34. Jeśli wierzysz w Boga, nie starając się debaty na ten temat, ale bardzo ciekaw, co Bóg masz na myśli? Również nie rozumiem, jak chrześcijaństwo jest religią okupacji. Termin "chrześcijanin" oznacza, podobnymi do Chrystusa. Chrześcijanie starają się być podobnymi do Chrystusa. Rz 9,5 powiedzieć, że Jezus jest wola Boża, Hebrews1 mówi aniołowie chwalcie Go! i my "ludzie" nie będzie? Nawet jeśli nie wan't: do Słowa Bożego: mówi, że będzie trzeba: na jeden dzień łuku na kolana przed Jezusem
 
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] Bernardo Cervellera wychodząc otwarcie w telewizji, z niebezpieczeństwem uznania i prześladowań dla 'apostazji "Mohammed Christophe potwierdziła znaczenie nawrócenia i chrztu. W krajach muzułmańskich, wielu biskupów i kapłanów odmawia chrztu muzułmanów, którzy chcą stać się chrześcijaninem. Jednak nawrócenie oznacza rewolucję w relacji z Bogiem, Ojcem, a Jezus, który oddał swoje życie dla jednego daje wszystko oddania własnego życia na niebezpieczeństwo. (AsiaNews) - Kilka dni temu strona Notre Dame de kabylski napisali taśmy, w których były muzułmanin, Mohammed Christophe Bilek, mówił o swoim nawróceniu na chrześcijaństwo.
 
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] oryginalnego programu, który koncentruje się na prześladowania chrześcijan, pojawił się w "Dieu Merci" (dzięki Bogu), pokazują, że zajmuje się religią na Direct 8 , francuski kanał telewizyjny. Mohammed Christophe Bilek urodził się w Algierii w 1950 roku i mieszka we Francji od 1961 roku. Jest autorem dwóch książek: Un Algerien pas très Catholique (nie bardzo katolicki Algierii), opublikowane przez Cerf (1999) i Saint Augustin raconté instytucją zarządzającą fille (św. Augustyn, jak powiedział do mojej córki), opublikowany przez Éditions Qabel (2011 ). W 1990 założył Notre Dame de kabylski (po francusku) i strona poświęcona ewangelizacji wśród muzułmanów i muzułmańskich-chrześcijańskiego dialogu. W teledysku, Bilek podkreśla ryzyka muzułmański twarz konwertuje kiedy oskarżony o apostazję, przestępstwo, które może być ukarany śmiercią.
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] Niemniej jednak, kładzie on nacisk na znaczenie chrztu, spotkanie z Jezusem Chrystusem i przynależności do Kościoła. Jego poglądy są sprzeczne tych księży i ​​biskupów w krajach muzułmańskich, którzy wolą, aby zniechęcić lub nawet odmówić chrztu dla muzułmanów, którzy chcą przekształcić się ze strachu za skutki ich i wspólnoty chrześcijańskie mogą się zmierzyć. Jest chrztu świętego zakazane? Kilka tygodni temu, biskup w arabskim kraju na Bliskim Wschodzie, powiedział mi, że policja zagroziła zamknąć jedną ze swoich społeczności, ponieważ posłowie reklamowane w chrześcijańsko-muzułmańskiego spotkania na dialogu. Policja obawia się, że może to być pierwszy krok w kierunku tak zwanego prozelityzmu i apostazji. "Jeśli jest to reakcja na spotkanie na temat dialogu, wyobraź sobie, co byłoby, gdybyśmy mieli konwersję" rozgoryczony biskup powiedział.
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] Nic dziwnego więc, że prałat jest przeciwko konwersji i chrzciny bo tylko to wydaje się być sposobem na zachowanie trochę wolności kultu, który istnieje w kraju, w pytanie. W miejscach takich jak Maroko, Algieria i do niedawna, sytuacja jest taka, że ​​diecezje otrzymały polecenie, by nie chrzcić muzułmanów, którzy chcą przejść na katolicyzm, bo "lokalne prawo zakazać go." Samir Khalil ks pamięta, że ​​kilka lat temu spotkał muzułmanina, którego wniosek o udzielenie chrztu została odrzucona przez 13 lat. Chrzest, powiedziano mu, by przynieść mu wiele kłopotów, zmusić go do emigracji, aby uniknąć wykonywane za apostazję i zagrozić księdza wykonującą chrzest. A jednak, przez cały czas, niedoszły przekształcić studiował Ewangelie i Katechizm na własną rękę i prowadził życie modlitwy.
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] W Egipcie, chrześcijańscy duchowni również unika chrztu świętego muzułmanów, tylko kilka kapłani zrobili to w tajemnicy. W rozmowie z AsiaNews i religijnego, który był w Egipcie od dziesięcioleci, powiedział, że udzielali chrztu świętego i za wszelką cenę "jest sprzeczne z Soboru Watykańskiego II, ponieważ Rada stwierdziła, że ​​niechrześcijanie mogą znaleźć zbawienie poza Kościołem". Pośrednio oznacza to, że chrzest jest konieczne i że ludzie znajdują zbawienie, zgodnie z ich sytuacji. To nie jest miejscem do rozpoczęcia dyskusji teologicznej na temat wiary w Chrystusa i zbawienia niechrześcijan jest. Wystarczy to powiedzieć, że obie Iesus Dominus i Nota doktrynalna o niektórych aspektach ewangelizacji podkreślają znaczenie przynależności "widoczny" i społecznie istotne dla Chrystusa i Kościoła.
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] Co więcej, chrzest jest zmieniające życie doświadczenie, jedna, która zmienia nawróconego postrzeganie życia. Zmiany występują w tu i teraz, nie w przyszłości "Wieczne 'życie po śmierci. Z tego powodu, oferując innym chrzest nie powierzchowny czyn, ale darem życia i nadziei w teraźniejszości jest. Chrzest czy nie chrzest nie są równoważne. Chrześcijan "'Solar' Bóg vs Koranu" księżycowych "Boże, wiara zmienia obecny w sposób głęboki i znaczący. W Notre Dame de kabylski, Mohammed Christophe tłumaczy swoje nawrócenie, podkreślając jego nowe zrozumienie Boga. "Jeśli Bóg Koranu jest taki sam jak chrześcijan, dlaczego, Mohammed, stają się Christophe"
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: A muzułmańskich rozmowy konwertować o Chrystusie] pytał sam siebie. "Żyjąc w islamie, praktykował swoje przykazania wśród ludzi, którzy są nadal muzułmańskie (jego rodzina nadal jest), to nadal oszołomiony odkryciem Ewangelii", powiedział w drodze odpowiedzi. "Światło, które pochodzi z Ewangelii wskazuje na porównania, jeden oparty na pewnym założeniu. Każdy, kto chce mówić o Bogu islamu musi odnosić się do Koranu. Jeśli zastąpić słowo" Bóg "z 'Light', Światło Koranie jest księżycowy, który z Ewangelii jest słoneczna ". "Czy Bóg jest jeden, czyli twórcy, niezależnie nazwa może daliśmy go, jest coś, co można zaakceptować. Jeśli przyklejone do tego założenia, nie byłoby potrzeby opuścić islam i stać się chrześcijaninem".
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] "Ale Jezus przyszedł, by objawić, najpierw do Żydów, następnie do wszystkich ludzi, że" Bóg jest Ojciec wasz, że Bóg cię kocha i chce, abyś z Nim dać swoje życie! " Po takich słowach, nie waham jednej chwili. Akceptuję ofertę, nie raz, ale dwa razy. Wiem, że Koran czyni ofertę, w jaki mogę zasługują (ale to nie jest pewne) cielesny i materialistyczny niebie ( Sura 38, 50-52) przypomina mi, że więcej z ogłoszeń dla miejsca urlopu do zmarnować czasu w tropikalnym słońcu, niż pewności "wiedząc" mój Bóg i Pan. " Co o obrazach mamy Chrystusa i Mahometa? Dwa cytaty powiedzieć to wszystko dla Mohammeda Christophe.
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] W jednym przypadku, Jezus powiedział: ". Ja jestem dobrym pasterzem Dobry pasterz daje życie swoje za owce", podczas gdy w innych, Mohammed powiedział "O Proroku Zrobiliśmy wolno ci twoje żony, którym dałeś płacili dowers;! i tych, których prawa twoja ręka posiada." (Sura 33, 50) "" Bądźmy poważne. Jest jedna rzecz do powiedzenia "istnieje tylko jeden Bóg dla wszystkich;" to kolejny powiedzieć, że interesuje się mną, ślimak nieznaczne, do tego stopnia, że ​​"deifies" mnie w Jezusie. [. . .] Takie objawienie było moje powołanie. "Jezu, wolność człowieka bez składania Mohammeda Christophe mówi także o apostazję i możliwością śmierci, która pochodzi z Nim.
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] Chrystus mówi: "Czy jesteś gotowy, aby mnie i zostawić wszystko dla mnie, gdy uświadomimy sobie, co Jezus prosi, z miłości, widzimy, jak trudno? . jest do pójścia za Nim Jest to również jedna rzecz do powiedzenia "tak" z czyichś ust;. to kolejna porzucić wszystko dla Niego "Dla tych z nas, którzy pochodzą z islamu, oznacza to zerwanie z własnej przeszłości, rodziny i społeczności, jak także własnych pewników moralnych czy duchowych. "" I mówią, że dużo łatwiej jest pozostać muzułmaninem, nie zajęcia stanowiska (ponieważ mamy tego samego Boga). Istnieje wiele łatwych wymówek, by nie przerwie, nie do zaakceptowania tej transformacji, nie umierać w sobie, a nie do naśladowania Chrystusa. Konwersja jest wymagająca i nie można zrobić bez jego pomocy ".
(AsiaNews) [satanizm Arabia w szariatu: muzułmanin konwersji rozmów o Chrystusie] ". To właśnie bogata młodzież w Ewangelii nie może zrobić, bo przynajmniej na początku, trzeba swobodnie uzgodnić Jezus nie nakłada na mnie żadnych "uległość", ale tylko wolność go kochać. " "To jest istotna różnica Czy Bóg stworzył nas jako ludzi wolnych i niewolników w zależności od naszych odpowiedzi, Bóg nie jest taki sam W jednym przypadku zaryzykować karę zarezerwowaną dla apostatów i niewierzących;.?. W inny, jestem syn marnotrawny oczekiwany przez swojego ojca, który wzywa wszystkich swoich sług, gdy tylko widzi go na horyzoncie. " "Leaving islam jest niebezpieczny. Odbywa się to na ryzyko własnego życia. Tak więc, drodzy bracia i siostry na Zachodzie, powitać i pomóc tym, którzy tego zrobić.". Nalegam. Nie mówię o Bogu muzułmanów, ale z Boga Koranu. Muzułmanie są moimi braćmi, być może jeden dzień, mogą być moi bracia i siostry w Chrystusie "," Od 1990, to nie ma tylko nadzieję, ale był to również rzeczywistość, która mnie cieszyć i chwalić Pana.. Alleluja! Jezus przyszedł, aby zbawić wszystkich ludzi, muzułmanie wliczony w cenę. "@ Erdogan Obama, Hillary, CIA FMI NATO: etc .. para todos os maçons e satanistas ---> agora, que você queria precipitado: Síria neste genocídio? Tenho duas perguntas para você: 1). gosta, você pode: dizer a Assad, depois que ele matou: todos Salafi (da Al Qaeda, que, com a Arábia Saudita, que introduziram) "Agora, você pode fazer: um governo: em conjunto com a oposição, isto é, com Al Qaeda "Se, à direita: Assad também mudou a Constituição para ter a oportunidade: deixar o governo: como um regime! 2). mas, se, Al Qaeda, vitórias: você não forçar Israel a começar: o Nuclear III Guerra Mundial? lol. ou visto que a Al Qaeda são as suas tropas: você sempre pode dizer "ok Você me mata!? mártires cristãos (como sempre nos permitiu fazer para você), mas Israel não tem que tocar"
[Al Qaeda na Síria: eles são os lacaios dos EUA (grande satan 666 FMI) ea Arábia Saudita [pequeno Satanás: Sharia]: todos contra o meu Israel] 26/07/2012: SÍRIA: Al-Qaeda rebelde islâmico sunita aliado- Salafi: na luta contra: Assad, fotos, vídeos e: reclamações: de: ataques: confirmar a presença de centenas de: militantes em território sírio: [(sem sombra de: a dúvida, mesmo que as mentiras do Oeste: não : mais capaz de suportar esta encenação macabra)]. Mais: vem de países estrangeiros, incluindo: Rússia, Somália e no Mali. Organização britânica: para: a defesa joga as hipóteses de: um tiro de: Estado militar lideradas pelos países ocidentais. Damasco. No noroeste da Síria: Os rebeldes que: a luta: contra: o regime de Assad: encontrou um aliado de: exceção: al-Qaeda e centenas de: islâmicos vêm de países estrangeiros. Os estados mais representativos são o Iraque, Líbia, Egito, Afeganistão. (AsiaNews / Agências)
[Al Qaeda na Síria: eles são os lacaios dos EUA (grande satan 666 FMI) e da Arábia Saudita [pequeno satanás: Sharia]: todos contra o meu Israel]] Mas também há membros da Rússia (Chechénia), Ucrânia e Mali: Somália. A presença de extremistas é confirmado por vários vídeos apareceram: em sites jihadistas, que: mostram homens com rostos cobertos que: louvor a exibição guerra santa: metralhadoras e bombas: acenando a bandeira negra: da al-Qaeda. Em um filme: apareceu nos últimos dias: e: postado no Youtube um voice-over grita "estamos formando: as células: de: Kamikaze: para: continuar: a jihad:., Em nome de Deus" Até o momento: A oposição nega a presença: de: grupos extremistas islâmicos: entre suas fileiras, mas: Segundo os especialistas, as fronteiras com a Turquia: e: Iraque (os criminosos) tornaram-se: uma verdadeira e: os seus centros de: coleção: para: milícia de: todos: o mundo muçulmano sunita. Alguns descrevem o cenário de "ímã" sírio da Al-Qaeda e: suas filiais (AsiaNews / Agências).
[Al Qaeda na Síria: eles são os lacaios dos EUA (grande satan 666 FMI) e da Arábia Saudita [pequeno satanás: Sharia]: todos contra meus Israel]] Testemunhas dizem que: Bab al-Hawa, em vez de: bloqueio da fronteira turca , centenas de: estranhos entraram por estes dias: apoiar o exército sírio livre na batalha de Aleppo. Esta: que: impulsiona essas pessoas em toda a Ásia e Norte da África, não é: o desejo de democracia, mas a punição exemplar dos "nusayrs" (hereges) nome depreciativo para definir os alauítas, a seita dos xiitas: Bashar al-Assad. O aumento dos combates no norte da província de Aleppo atraiu centenas destes dias: jihadistas do Iraque. A confirmação vem assim: uma pesquisa recente pelo governo iraquiano de que os militantes que operam em território sírio fazem parte do mesmo grupo que: reivindicou os ataques: a de que: ter abalado o Iraque nos últimos meses. "Nossas listas de: suspeito - disse: Izzar al-Shahbandar, assessor do primeiro-ministro, (AsiaNews / Agências)
[Al Qaeda na Síria: eles são os lacaios dos EUA (grande satan 666 FMI) ea Arábia Saudita [pequeno Satanás: Sharia]: todos contra meus Israel]] temos os mesmos nomes - correspondem aos das autoridades sírias "As fotos. apareceu em alguns fóruns ligados à Al-Qaeda grupos também mostram de:. veteranos da guerra na Líbia Segundo Naharnet, Agência Líbano, os homens se vestem de alguns: preto: que: brandindo uma bandeira que dizia: "Os revolucionários do . brigada de Tripoli "Confirmação de: a atividades frenéticas de extremistas islâmicos em solo sírio vem do número de:. ataques reivindicados pela Al-Qaeda em si De dezembro a ter pelo menos 35 carros-bomba e 10 ataques suicidas ocorridos em solo sírio . de: estes 4 foram reivindicados pelo "Nusra frontal" da Al-Qaeda A presença de:. grupos jihadistas entre o exército livre-Síria levantou muitas controvérsias em nível diplomático Ontem Sergey Lavrov, ministro russo do Exterior, (AsiaNews / Agências. )
[Al Qaeda na Síria: eles são os lacaios dos EUA (grande satan 666 FMI) ea Arábia Saudita [pequeno Satanás: Sharia]: todos contra o meu Israel]], acusou os EUA de: apoio com sua política anti Assad, em favor de insurgentes islâmicos. Ele criticou a posição de: Susan Rice, embaixadora dos EUA na ONU, que: não: ele condenou o atentado de Damasco em julho passado 18 anos que matou vários membros de: liderar o esquema, em vez de chamar para a imposição de: novas sanções. Entretanto, é cada vez mais as hipóteses de: a intervenção armada para: depor o presidente Assad. Um estudo do Royal United Services Institute (RUSI), uma organização britânica especializada em questões de: política internacional e defesa, adverte de um choque provável entre grupos sunitas e apoiada pela Arábia Saudita: os estados árabes e outros: as milícias xiitas, incluindo o Hezbollah e exército sírio, apoiado pelo Irã. Além disso, a ameaça de armas químicas nas mãos do regime sírio. (AsiaNews / Agências)
[Al Qaeda na Síria: eles são os lacaios dos EUA (grande satan 666 FMI) ea Arábia Saudita [pequeno Satanás: Sharia]: todos contra meus Israel]], a presença de: armas químicas preocupa Israel que: máscaras já começou a distribuir gás na cidade na fronteira com a Síria. Nos últimos dias, Shimon Peres, presidente de Israel, disse que: o uso provável de: armas não: pelo sistema convencional de Damasco coloca em sério risco a segurança de Israel. No caso de: a queda do regime, Peres teme a potencial transferência de armas: as armas pesadas da Síria ou arsenal de armas químicas: aos fundamentalistas xiitas libaneses do Hezbollah:: ou o Irã, mas: também de roubo por: grupos islâmicos ligados a al-Qaeda. (AsiaNews / Agências)
[Al Qaeda na Síria: eles são os lacaios dos EUA (grande satan 666 FMI) ea Arábia Saudita [pequeno Satanás: Sharia]: todos contra o meu Israel]] De acordo com Michael Clarke, chefe da Rusi, uma intervenção militar ocidental é necessário antes que: a guerra degenerado. "Nós não somos isso: estamos nos movendo em direção a intervenção - diz ele -, mas a cirurgia propriamente dita que: move-se de: nós." Clarke afirma que: os acontecimentos dos últimos dias criaram uma mudança radical na situação em que: elimina a possibilidade de: uma solução diplomática para o conflito. "O chefe do Rusi sugeriu a intervenção de: forças especiais no território em apoio de grupos rebeldes, já utilizados no Afeganistão e em 2001:. Líbia em 2011 Estas operações podem também incluir um tiro de: Estado contra: o regime (AsiaNews. / Agências)
Synnek1 publicou um comentário 7 minutos atrás: o amor pode te matar ... - RESPOSTA -> Todos os satanistas têm TENHA MEDO DO AMOR! Na verdade, o reino de Satanás é o reino de ódio e racismo! satanistas não conhecer o amor.
UniusRei3 postou um comentário 15 minutos atrás[Você não pode pagar, isso, isso pode um dia tornar-se um trauma para você] [Você não pode pagar, isso, isso pode um dia tornar-se um trauma para você] Sim Jesus é Deus, o filho do Deus vivo, digno de Louvado seja: "Eu sou o Alfa eo Ômega, o princípio eo fim ... quem é e quem era e que há de vir, o Todo-Poderoso" (Ap 1,8). "Certamente venho sem demora" Amen. Até eu conhecer Jesus como Senhor! (Ap 22, 20). Jesus Cristo é Deus, Ele é o Filho de Deus. Ele faz parte da santíssima trindade. Deus Pai, Deus Filho e Deus Espírito Santo! Jesus não era apenas um homem, Ele era Deus em forma humana. (Ou seja, apenas um Deus)
[Você não pode pagar, isso, isso pode um dia tornar-se um trauma para você] @ YHWH meu santo de Deus, etc. .. -> Jesus é o Senhor! Jesus é o Rei da glória! Jesus é o Rei dos Reis! Esta é uma canção muito bonita. Isto é amor por Jesus. Toda a glória a Jesus Cristo. João de 1:29 a 34. Se você acredita em Deus, não tentando debater este assunto, mas muito curioso para saber o que Deus está se referindo? Eu também não entendo como o cristianismo é uma religião de ocupação. O termo "cristão" meios-como Cristo. Os cristãos se esforçar para ser como Cristo. Romanos 9,5 dizer que Jesus é Deus, diz Hebrews1 os anjos louvai-o! e nós "seres humanos" não vão? Mesmo se você não wan't: a palavra de Deus: diz que você terá: a um arco dias de joelhos diante de Jesus
 
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] por Bernardo Cervellera Ao sair abertamente na TV, com o perigo de reconhecimento e perseguição por "apostasia", Mohammed Christophe reafirmou a importância da conversão e ao batismo. Nos países muçulmanos, vários bispos e sacerdotes se recusam a batizar os muçulmanos que querem se tornar cristão. No entanto, a conversão significa uma revolução no relacionamento com Deus, o Pai, e Jesus, que deu sua vida, pois um dá-se tudo pondo a própria vida em risco. (RV) - Há poucos dias, o site de Notre Dame de Kabylie postou uma fita em que um ex-muçulmano, Mohammed Christophe Bilek, falou sobre sua conversão ao cristianismo.
 
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] A transmissão original, que incidiu sobre a perseguição aos cristãos, apareceu pela primeira vez em "Dieu Merci" (Graças a Deus), um programa que lida com a religião em 8 Direto , um canal de TV francês. Mohammed Christophe Bilek nasceu na Argélia em 1950 e viveu na França desde 1961. Ele é o autor de dois livros: Un algerien pas très Catholique (A Argélia não é muito católico), publicado pela Cerf (1999) e Saint Augustin raconté à ma fille (Santo Agostinho como disse a minha filha), publicado pela Éditions Qabel (2011 ). Na década de 1990, ele fundou a Notre Dame de Kabylie (em francês), um site dedicado à evangelização entre os muçulmanos e cristão-muçulmano diálogo. No vídeo, Bilek destaca o risco rosto muçulmanos convertidos ao ser acusado de apostasia, uma ofensa que pode ser punido com a morte.
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] No entanto, ele insiste na importância do batismo, o encontro com Jesus Cristo e afiliação com a Igreja. Suas opiniões vão contra os padres e bispos nos países muçulmanos, que preferem para dissuadir ou mesmo negar o batismo para os muçulmanos que querem se converter, por medo das consequências que eles e as comunidades cristãs possam enfrentar. É proibido batizar? Há poucas semanas, um bispo em um país árabe no Oriente Médio me disse que a polícia ameaçou fechar uma das suas comunidades porque os membros tinham anunciado um encontro entre cristãos e muçulmanos em diálogo. A polícia estava preocupado que isso pode ser o primeiro passo para a chamada proselitismo e apostasia. "Se esta é a reação a uma reunião de diálogo, imagine o que seria se tivéssemos uma conversão", um bispo disse amargurado.
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] Não é de admirar, então, que o prelado é contra conversões e batismos para apenas este parece ser o caminho para preservar o pouco de liberdade de culto que existe no país em questão. Em lugares como Marrocos, Argélia e até recentemente, a situação é tal que as dioceses foram instruídos a não batizar os muçulmanos que querem se converter ao catolicismo porque "as leis locais proibi-lo." Pe. Samir Khalil lembra que há alguns anos atrás, ele conheceu um muçulmano cujo pedido de batismo foi rejeitado por 13 anos. O batismo, ele foi informado, lhe traria um monte de problemas, forçá-lo a emigrar para evitar ser executado para a apostasia, e pôr em perigo o sacerdote realizando o batismo. E ainda, por todo esse tempo, o pretenso convertido estudou os Evangelhos eo catecismo por conta própria e levou uma vida de orações.
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] No Egito, o clero cristão também tende a evitar batizar os muçulmanos, apenas alguns sacerdotes fizeram em segredo. Falando ao AsiaNews, um religioso que tem sido no Egito há décadas, disse que batizar a qualquer custo "é contra o Concílio Vaticano II, porque o Conselho disse que os não-cristãos também pode encontrar a salvação fora da Igreja." Implicitamente, isso significa que o batismo é desnecessário e que as pessoas encontrem a salvação de acordo com suas circunstâncias. Este não é o lugar para começar um debate teológico sobre a fé em Cristo e da salvação dos não-cristãos. Basta dizer, que ambos os Dominus Iesus ea Nota doutrinal sobre alguns aspectos da evangelização reiterar a importância de uma filiação "visível" e socialmente relevante a Cristo e à Igreja.
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] O que é mais, o batismo é uma experiência de mudança de vida, que altera a percepção que o convertido de vida. As mudanças ocorrem no aqui e agora, não na vida algum futuro 'eterno' após a morte. Por esta razão, oferecendo aos outros o batismo não é um ato superficial, mas um dom de vida e esperança no presente. Ser batizado ou não tendo sido batizados não são equivalentes. Deus os cristãos 'solar' vs o do Alcorão Deus 'lunar', Fé muda o presente de uma maneira profunda e significativa. Em Notre Dame de Kabylie, Mohammed Christophe explica sua conversão, sublinhando a sua nova compreensão de Deus. "Se o Deus do Alcorão é a mesma que a dos cristãos, por que eu, Mohammed, tornam-se Christophe,"
(RV) [satanismo saudita em Sharia: A fala muçulmano convertido a respeito de Cristo], ele perguntou a si mesmo. "Tendo vivido no Islã, praticada seus preceitos entre as pessoas que ainda estão muçulmano (sua família ainda é), eu continuo a ser deslumbrado com a descoberta do Evangelho", disse ele por meio de resposta. "A luz que vem do Evangelho sugere uma comparação, um baseado em uma premissa certa. Quem quiser falar sobre o Deus do Islã deve se referir a Alcorão. Se substituirmos a palavra 'Deus' com 'light', à luz do Alcorão é lunar, que do Evangelho é solar. " "Se Deus é um só, ou seja, o criador, seja qual for o nome que poderia ter dado a ele, é algo que eu possa aceitar. Se preso a essa premissa, não seria necessário deixar o Islã e se tornar cristã."
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] "Contudo, Jesus veio para revelar, primeiro para os judeus, então a todos os homens, que" Deus é o vosso Pai, que Deus ama você e quer você com Ele para lhe dar a Sua vida! ' Após essas palavras, eu não hesitou um momento. Eu aceitar a oferta, não uma, mas duas vezes. Eu sei que o Alcorão faz uma oferta em que eu possa merecer (mas que não é certo) um paraíso carnal e materialista ( Sura 38, 50-52) que me lembra mais de anúncios de lugares para se ficar ociosa fora do tempo sob o sol tropical do que da certeza de 'conhecer' meu Deus e Senhor. " E sobre as imagens que temos de Cristo e Maomé? Duas citações dizem tudo para Mohammed Christophe.
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo] Em um caso, Jesus disse, ". Eu sou o bom pastor um bom pastor dá a vida pelas ovelhas", enquanto no outro, Mohammed é contada "O Profeta Fizemos legal a ti tuas esposas, a quem tu paga seus dotes;! e aqueles a quem a tua mão direita possui". (Sura 33, 50) "" Vamos ser sérios. É uma coisa a dizer "não há um só Deus para todos;" outra coisa é dizer que Ele está interessado em mim, verme insignificante, na medida em que ele diviniza 'me em Jesus. [. . .] Tal revelação foi a minha vocação. "Jesus, a liberdade do homem sem submissão Mohammed Christophe também fala sobre a apostasia ea possibilidade de morte que vem de segui-lo.
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo], Cristo diz: "Você está pronto a seguir-me e deixar tudo para mim Quando se realiza o que Jesus pede, por amor, podemos ver o quão difícil? . é a segui-lo é também uma coisa a dizer "sim" com os lábios;. outra é deixar tudo para trás para ele "Para aqueles de nós que vêm do Islã, isso significa romper com o passado, família e comunidade como bem como as próprias certezas morais ou espirituais. "" Eu digo que é muito mais fácil manter um muçulmano, não tomar uma posição (uma vez que temos o mesmo Deus). Há muitas desculpas fáceis para não fazer a pausa, a não aceitar essa transformação, para não morrer em si mesmo e não seguir a Cristo. Conversão é exigente e não pode ser feito sem a sua ajuda. "
(RV) [satanismo saudita em Sharia: Um muçulmano convertido fala sobre Cristo]. "Isto é o que o jovem rico do Evangelho não podia fazer, porque, pelo menos no início, deve-se livremente de acordo Jesus não impõe em mim qualquer "submissão", mas apenas a liberdade de amá-lo. " "Esta é uma diferença importante que Deus nos criou como homens livres ou escravos Dependendo de nossa resposta, Deus não é o mesmo Em um caso, eu arriscar o castigo reservado aos apóstatas ou descrentes;.?. No outro, eu sou o filho pródigo esperado por seu pai, que chama todos os seus servos, logo ele o vê no horizonte. " "Deixando o Islã é perigosa. É feito com o risco da própria vida. Assim, queridos irmãos e irmãs no Ocidente, bem-vindo e ajudar aqueles que o fazem.". Eu insisto. Eu não estou falando sobre o Deus dos muçulmanos, mas do Deus do Alcorão. Os muçulmanos são meus irmãos, talvez um dia, eles podem ser os meus irmãos e irmãs em Cristo "" Desde os anos 1990, este tem sido não só uma esperança, mas também tem sido uma realidade que me fez alegrar e louvar ao Senhor.. Aleluia! Jesus veio para salvar todos os homens, muçulmanos incluídos ".


@ Erdogan Obama, Hillary, CIA FMI NATO: etc .. la toate masonii şi sataniştii ---> acum, pe care aţi dorit să se precipite: Siria, în acest genocid? Am două întrebări pentru dumneavoastră: 1). doriţi, puteţi: spune Assad, după ce a ucis: toate Salafi (a, Al-Qaeda, care, cu Arabia Saudită, care le-aţi introdus) "Acum, puteţi face: un guvern:, împreună cu opoziţia: care este, cu Al Qaeda "În cazul în care, chiar:! Assad s-au schimbat, de asemenea, constituirea de a avea posibilitatea: de a părăsi guvernul: ca un regim! 2). dar, în cazul în care, Al-Qaeda, Victorii: nu vă forţaţi Israel, pentru a începe: nucleară Treilea Razboi Mondial? lol. sau văzut că Al-Qaida sunt trupele tale: poţi să spui mereu "ok, mă omori!?? martirilor creştini (aşa cum am fost întotdeauna ne-a permis să facă pentru tine), dar Israel nu trebuie să atingeţi"
[Al-Qaida în Siria: ei sunt slujitorii de la Statele Unite ale Americii (666 Satan mare FMI) şi Arabia Saudită [mic Satan: Sharia]: tot împotriva mea Israel] 26/07/2012: Siria: Al-Qaeda aliat rebel islamică sunnită- Salafi: în lupta împotriva: Assad, fotografii, videoclipuri şi creanţe::: de atacuri: a confirma prezenţa a sute de: militanţi pe teritoriul sirian: [(fără o umbră de: îndoială, chiar dacă minciunile de Vest: nu : mai putea să susţină această scenă macabră)]. Cele mai: provine din ţări străine, inclusiv: Rusia, Somalia şi în Mali. Organizaţie britanică: pentru: apărarea aruncă ipotezele de: o lovitură de: militare de stat conduse de ţările occidentale. Damasc. În nord-vest de Siria: rebelii care: lupta împotriva:: regimul de: Assad găsit un aliat de: excepţie: Al-Qaida şi cu sute de: islamiştii provin din ţări străine. Statele cele mai reprezentative sunt Irak, Libia, Egipt, Afganistan. (AsiaNews / agenţii)
[Al-Qaida în Siria: ei sunt slujitorii de la Statele Unite ale Americii (666 Satan mare FMI) şi Arabia Saudită [mic Satana: Sharia]: tot Israelul împotriva mea]] Dar există, de asemenea, membri din Rusia (Cecenia), Ucraina, şi Mali: Somalia. Prezenţa extremiştilor este confirmată de mai multe clipuri video au apărut: pe site-urile jihadiste, că: ele arată oameni cu feţele acoperite, care: lauda arătând războiul sfânt: mitraliere, bombe şi: fluturând steagul negru: Al-Qaeda. Într-un film: a apărut în ultimele zile: şi: postat pe YouTube un voice-over striga "suntem formează: celule: de: kamikaze: pentru: a continua: jihad-ul:. În numele lui Dumnezeu" Până în prezent: Opoziţia neagă prezenţa: a: grupuri extremiste islamice: printre rândurile sale, dar: Potrivit experţilor, graniţele cu Turcia: si: Irak (criminali) au devenit: un adevărat şi: centrele lor de: colectare: pentru: miliţia de: toate: musulman sunnit lume. Unii au descris scenariul siriană "magnet" pentru al-Qaeda şi: filialele sale (AsiaNews / agenţii).
[Al-Qaida în Siria: ei sunt slujitorii de la Statele Unite ale Americii (666 Satan mare FMI) şi Arabia Saudită [mic Satana: Sharia]: toate împotriva Meu Israel]] Martorii spun că: Bab al-Hawa, în loc de: blocare graniţa cu Turcia , sute de: strainii au intrat în aceste zile: pentru a sprijini armata siriană liber, în bătălia de la Alep. Acest lucru: ca: conduce aceşti oameni din Asia şi Africa de Nord, ea nu este: dorinţa de democraţie, dar pedeapsa exemplară a "nusayrs" (eretici), nume peiorativ pentru a defini Alawites, secta şiită: Bashar al-Assad. Creşterea în luptă, în provincia de nord a Alep a atras sute de aceste zile: jihadişti din Irak. Confirmarea vine de asemenea: un studiu recent de către guvernul irakian, care a militanţilor care operează pe teritoriul sirian fac parte din acelaşi grup care: a revendicat atacurile: care: au zguduit Irakul în ultimele luni. "Listele noastre de: suspecte - a spus: Izzar Al-Shahbandar, consilier al primului-ministru, (AsiaNews / agenţii)
[Al-Qaida în Siria: ei sunt slujitorii de la Statele Unite ale Americii (666 Satan mare FMI) şi Arabia Saudită [mic Satan: Sharia]: toate împotriva mea Israel]], avem aceleaşi nume - se potrivesc cu cele ale autorităţilor siriene "Imaginile. a apărut pe unele forumuri legate de Al-Qaeda grupuri arată, de asemenea de:. veterani ai războiului din Libia Potrivit Naharnet, Agenţia Liban, bărbaţii sunt îmbrăcaţi în unele dintre: negru: ca: fluturând un banner pe care scria: "Revoluţionarii de Brigada de Tripoli "Confirmarea de:. a activităţilor frenetice ale extremiştilor islamici pe teritoriul sirian vine de la numărul de:. atacuri revendicate de al-Qaida se Din decembrie să aibă cel puţin 35 de bombardamentele de automobile şi 10 atacuri sinucigaşe care au avut loc pe teritoriul sirian . de: acestea 4 au fost revendicate de "Nusra faţă" a Al-Qaida prezenţa: grupuri jihadiste în rândul armatei liber-sirian a ridicat numeroase controverse la nivel diplomatic Ieri, Serghei Lavrov, ministrul rus de externe, (AsiaNews / agenţii.. )
[Al-Qaida în Siria: ei sunt slujitorii de la Statele Unite ale Americii (666 Satan mare FMI) şi Arabia Saudită [mic Satan: Sharia]: tot Israelul împotriva mea]], a acuzat SUA de: suport cu ei politic anti-Assad, în favoarea insurgenţii islamişti. El a criticat poziţia de: Susan Rice, ambasadorul SUA la ONU, ca: nu: el a condamnat atacul cu bombă din Damasc în luna iulie 18, care a ucis mai mulţi membri ai: conduce sistemul, cerând în schimb pentru impunerea de: noi sancţiuni. Între timp, este tot mai mult de ipotezele de: intervenţia armată pentru: destituie preşedintele Assad. Un studiu realizat de Royal United Services Institute (RUSI), o organizaţie britanică specializată în problemele legate de: politica internaţională şi de apărare, avertizează în legătură cu un conflict între grupuri sunnite probabil şi susţinută de către Arabia Saudită: state arabe şi alte: miliţiilor şiite, inclusiv Hezbollah şi armatei siriene, susţinute de Iran. În plus, ameninţarea armelor chimice în mâinile regimului sirian. (AsiaNews / agenţii)
[Al-Qaida în Siria: ei sunt slujitorii de la Statele Unite ale Americii (666 Satan mare FMI) şi Arabia Saudită [mic Satan: Sharia]: toate împotriva mea Israel]] Prezenţa: arme chimice nelinişteşte faptul că Israel: măşti de gaze a început deja distribuirea în oraş de la graniţa cu Siria. În ultimele zile, Shimon Peres, preşedintele Israelului, a declarat că: utilizarea probabilă de: arme nu: de sistemul convenţional de Damasc pune în pericol grav securitatea Israelului. În cazul de: o scădere a regimului, Peres se teme transferul potenţial de arme: de arme grele Siria sau arsenal de arme chimice: la fundamentaliştii şiite libaneze Hezbollah:: sau Iran, dar:, de asemenea, de furt de: grupuri islamice legate de Al-Qaeda. (AsiaNews / agenţii)
[Al-Qaida în Siria: ei sunt slujitorii de la Statele Unite ale Americii (666 Satan mare FMI) şi Arabia Saudită [mic Satan: Sharia]: tot împotriva mea Israel]] Potrivit lui Michael Clarke, şeful de Rusi, o intervenţie militară occidentală este necesar înainte de că: războiul a degenerat. "Noi nu suntem ca: ne indreptam spre intervenţie - spune el -, dar Operaţia în sine ca: mişcări de: noi." Clarke susţine că: evenimentele din ultimele zile au creat o schimbare radicală în situaţia în care: elimină posibilitatea de a: o soluţie diplomatică a conflictului. "Capul de Rusi a sugerat intervenţia: forţelor speciale de pe teritoriul în sprijinul grupurilor rebele, deja folosite în Afganistan şi în 2001:. Libia, în 2011, aceste operaţiuni pot include, de asemenea, o lovitură de: împotriva statului: regimul (AsiaNews. Agenţii /)
Synnek1 a publicat un comentariu 7 minute în urmă: dragostea s-ar putea sa ai ucis ... - RĂSPUNS -> Toate satanist au fie teamă de IUBIRE! De fapt, împărăţia lui Satan este domeniul de ură şi rasism! Satanistii nu cunosc dragostea.
UniusRei3 postat un comentariu 15 minute în urmă[Nu vă puteţi permite, că aceasta o zi poate deveni o traumă pentru tine] [Nu se poate permite, că aceasta o zi poate deveni o traumă pentru tine] Da, Isus este Dumnezeu, Fiul lui Dumnezeu celui viu, vrednic de a fie lăudat: "Eu sunt Alfa şi Omega, începutul şi sfârşitul ..., care este şi care a fost şi care este să vină, Cel Atotputernic" (Apoc. 1,8). "Da, Eu vin repede" Amin. Chiar şi eu cunosc pe Isus ca Domn! (Apocalipsa 22, 20). Isus Hristos este Dumnezeu, El este Fiul lui Dumnezeu. El este parte a Sfintei Treimi. Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul şi Dumnezeu Duhul Sfânt! Isus nu a fost doar om, El a fost Dumnezeu in forma umana. (Adică un singur Dumnezeu)
[Nu vă puteţi permite, că aceasta o zi poate deveni o traumă pentru tine] @ YHWH mea sfântă a lui Dumnezeu, etc. .. -> Isus este Domnul! Isus este Împăratul slavei! Isus este Regele regilor! Aceasta este o melodie foarte frumoasă. Aceasta este iubirea pentru Isus. Toată slava lui Isus Hristos. Ioan de la 1:29 la 34. Dacă crezi în Dumnezeu, nu încercarea de a dezbate această problemă, dar foarte curios ca la ceea ce Dumnezeu vă referiţi? De asemenea, nu înţeleg cum Creştinismul este o religie de ocupaţie. Termenul de "creştin" înseamnă-Hristos-ca. Creştinii se străduiesc să fie Hristos-ca. Romani 9.5 spun că Iisus este Dumnezeu, Hebrews1 spune că îngerii lăudaţi-L! şi noi "oameni" nu se vor? Chiar dacă nu doriţi: la cuvântul lui Dumnezeu: spune că va trebui: la o zi la arcul genunchi în faţa lui Isus
 
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] de Bernardo Cervellera Prin iese deschis la TV, cu pericolul de recunoaştere şi de persecuţie pentru "apostazie", Mohammed Christophe reafirmat importanţa de conversie şi de botez. În ţările musulmane, episcopi şi preoţi diferite refuza sa boteze musulmani care doresc să devină creştin. Cu toate acestea, transformarea înseamnă o revoluţie în relaţia cu Dumnezeu, Tatăl, şi Isus, care a dat viaţa, pentru o dă totul pune viaţa în pericol. (AsiaNews) - Acum câteva zile, site-ul de la Notre Dame de Kabylie postat o înregistrare în care un musulman fost, Mohammed Christophe Bilek, a vorbit despre convertirea sa la creştinism.
 
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] de difuzare original, care sa concentrat pe persecutarea creştinilor, în primul rând a apărut în "Dieu Merci" (Mulţumesc lui Dumnezeu), un spectacol care se ocupă cu religia pe Direct 8 , un canal de televiziune francez. Mohammed Christophe Bilek a fost născut în Algeria în 1950 şi a trăit în Franţa din 1961. El este autorul a două cărţi: Un algérien PAS très Catholique (Un algerian nu foarte catolic), publicat de Cerf (1999) şi Saint Augustin raconté à ma fille (Sfântul Augustin a spus ca la fiica mea), publicat de ediţii Qabel (2011 ). În 1990, el a fondat Notre Dame de Kabylie (în franceză), un site dedicat evanghelizării între musulmani şi musulmani şi creştini dialog. În film, Bilek evidenţiază riscul musulmană faţă de convertiţi la acuzat de apostazie, o infracţiune care poate fi pedepsit cu moartea.
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] Cu toate acestea, el insistă asupra importanţei de botez, întâlnirea cu Isus Hristos şi de afiliere cu Biserica. Opiniile sale merg contra celor de la preoţi şi episcopi în ţările musulmane, care preferă să descurajeze sau chiar refuza botezul la musulmani care doresc să convertească din teama pentru consecinţele ei şi comunităţile creştine s-ar putea confrunta. Este botezându interzis? Cu câteva săptămâni în urmă, un episcop într-o ţară arabă în Orientul Mijlociu, mi-a spus că poliţia a ameninţat să închidă una dintre comunităţile sale, deoarece membrii au promovat o reuniune creştin-musulman pe dialog. Poliţia a fost îngrijorat de faptul că aceasta ar putea fi primul pas spre aşa-numitul prozelitism şi apostazie. "Dacă aceasta este reacţia la o reuniune pe tema dialogului, imaginaţi-vă ce ar fi daca am avea o conversie", a spus un episcop necaz.
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] Nu este de mirare atunci că prelatul este împotriva conversiile şi botezuri pentru doar aceasta pare a fi calea de a păstra libertatea de mic de cult, care există în ţară, în întrebare. În locuri precum Maroc, Algeria şi până de curând, situaţia este de aşa natură încât eparhii au fost instruiţi să nu se boteze musulmani care doresc să se convertească la catolicism, deoarece "legile locale, se interzice." Părintele Samir Khalil îşi aminteşte că acum câţiva ani, el a întâlnit un musulman a cărui cerere de botez a fost respinsă de 13 de ani. Botezul, el a fost spus, l-ar aduce o mulţime de probleme, l oblige să emigreze, pentru a evita să fie executat pentru apostazie, şi pune în pericol preotul efectuarea botezului. Şi totuşi, pentru tot acest timp, ar fi convertit-a studiat Evanghelii şi catehismul pe cont propriu şi a dus o viaţă de rugăciune.
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] În Egipt, clerul creştin, de asemenea, tinde să se evite botez musulmani; doar câţiva preoţi au făcut acest lucru în secret. Vorbind la AsiaNews, un religios care a fost în Egipt de zeci de ani, a declarat că botezându la orice preţ ", este împotriva Conciliul Vatican II, deoarece Consiliul a declarat că ne-creştinii pot găsi, de asemenea, mântuire în afara Bisericii." Implicit, acest lucru înseamnă că botezul nu este necesară şi că oamenii găsesc mântuirea în funcţie de situaţia lor. Acest lucru nu este locul pentru a începe o dezbatere teologică despre credinţa în Hristos şi mântuirea non-creştini. Suficient să spunem că ambele, Isus a Dominus şi nota doctrinară privind unele aspecte ale evanghelizării reiterează importanţa unei afiliere "vizibil" şi social relevante pentru Hristos şi Biserică.
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] Ce este mai mult, botezul este o experienţă de viaţă în schimbare, una care modifică percepţia Conversie de viaţă. Apar modificări în aici şi acum, nu într-un viitor, "veşnic", viaţa de după moarte. Din acest motiv, oferind altele botezul nu este un act superficial, ci un cadou de viaţă şi speranţă în prezent. Fiind botezat sau nu sunt botezaţi nu sunt echivalente. Creştinii "," solare "Dumnezeu vs Coranul lui Dumnezeu," lunar ", Credinţă schimbă prezent într-un mod profund si semnificativ. La Notre Dame de Kabylie, Mohammed Christophe explică convertirea lui de către noul său subliniind înţelegere a lui Dumnezeu. "Dacă Dumnezeu a Coranului este aceeaşi ca cea a creştinilor, de ce am, Mohammed, devin Christophe,"
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman care sa convertit vorbeşte despre Hristos], el a cerut. "După ce a trăit în Islam, practicat preceptele sale în rândul persoanelor care sunt încă musulman (familia lui inca mai este), voi continua sa fie uimit de descoperirea a Evangheliei", a spus el, prin a răspuns. "Lumina care vine din Evanghelie sugerează o comparaţie, unul bazat pe o premisă anumit Oricine care vrea să vorbească despre Dumnezeu, a Islamului trebuie să se refere la Coran.. Dacă vom înlocui cuvântul" Dumnezeu "cu" lumina ", lumina din Coran este lunar, că a Evangheliei este solar. " "Dacă Dumnezeu este unul singur, adică creator, indiferent de numele pe care il l-ar fi dat, este ceva ce pot accepta Dacă am rămas la această premisă, nu ar fi necesar să se lase Islamul şi să devină creştin.".
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] "Cu toate acestea, Isus a venit să dezvăluie, în primul rând pentru evrei, apoi a tuturor oamenilor, că" Dumnezeu este Tatăl tău, că Dumnezeu te iubeşte şi te vrea cu El să-ţi dea viaţa! " La astfel de cuvinte, nu am ezitat o clipă. Am accepta oferta, nu o dată, de două ori dar eu ştiu. Că Coranul face o ofertă, în care am putea merita (dar care nu este sigur) o cer carnală şi materialistă ( Sura 38, 50-52), care-mi aduce aminte mai mult de anunţuri pentru locuri de vacanta de mers în gol departe de timp sub soarele tropical decât de certitudine a "cunoaşte" Dumnezeul meu şi Domnul. " Ce despre imaginile pe care le au de Hristos şi a lui Mohammed? Două citate spun totul pentru Mohammed Christophe.
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] Într-un caz, Isus a spus, ". Eu sunt pastorul cel bun O Păstorul cel bun îşi dă viaţa pentru oi", în timp ce în altă parte, Mohammed se spune "O, Profet Ne-am îngăduit să ţie nevestele tale la care l-ai plătit dowers lor;! si pe cei pe care dreapta Ta posedă." (Sura 33, 50) "," Să ne fie serios. Acesta este un lucru de a spune "nu este un singur Dumnezeu, ci pentru toţi," este un alt să spunem că El este interesat de mine, vierme nesemnificativ, în măsura în care el "deifică mă în Isus. [. . Apocalipsa] Aceasta a fost. Chemarea mea. "Isus, libertatea omului, fără prezentarea Mohammed Christophe, de asemenea, vorbeşte despre apostazia şi posibilitatea de moartea care vine de la El.
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos] Hristos spune: "Eşti gata să mă urmeze şi se lasă totul pentru mine atunci când îşi dă seama ce Isus cere, din iubire, putem vedea cât de greu? . este să-l urmeze, este, de asemenea, un lucru de a spune "da" cu buzele cuiva,. este un alt să lase totul în urmă pentru El "Pentru aceia dintre noi care vin de la islam, acest lucru înseamnă de rupere cu o trecutul, familie şi comunitate ca precum şi unul de certitudini morale sau spirituale "". eu spun că este mult mai uşor să rămână un musulman, nu să ia o poziţie (deoarece avem acelaşi Dumnezeu). Există mai multe scuze, nu uşor de a face pauză, să nu accepte această transformare, să nu moară în sine şi să nu urmeze pe Hristos. De conversie este exigent şi nu se poate face fără ajutorul lui. "
(AsiaNews) [satanismului în Arabia Sharia: Un musulman convertit vorbeşte despre Hristos]. "Aceasta este ceea ce tinerii bogat în Evanghelie, nu a putut face, pentru că, cel puţin la început, trebuie să convină în mod liber Isus nu se impune pe mine orice "supunere", ci doar libertatea de a-l iubesc. " "Aceasta este o diferenţă importantă Oare Dumnezeu ne-a creat ca oameni liberi sau sclavi în funcţie de răspunsul nostru, Dumnezeu nu este acelaşi Într-un caz, am risca pedeapsa rezervată pentru apostaţi sau necredincioşi;?.. În altă parte, eu sunt fiul risipitor aşteptat de tatăl său, care invită toate slugile sale, cât mai curând îl vede la orizont. " "Plecarea Islamul este periculos se face la risc a vieţii lui.. Astfel, dragi fraţi şi surori din Occident, bun venit şi de a ajuta pe cei care o fac.". Insist. Eu nu vorbesc despre Dumnezeu, de musulmani, ci a lui Dumnezeu din Coran. Musulmanii sunt fraţii mei, poate o zi, acestea pot fi fraţi şi surori în Cristos "," Începând cu 1990, acest lucru nu a fost doar o speranţă, dar a fost de asemenea o realitate care ma făcut să se bucure şi să laud pe Domnul.. Aliluia! Isus a venit să salveze pe toţi oamenii, inclusiv musulmanii. "


 1. Notizie relative a siria al qaeda

  1. Gli Usa temono un ruolo di Al Qaeda in Siria
   Globalist.it‎ - 20 ore fa
   La Cia pensa che la rete jihadista dell'Iraq si sia spostata per combattere il regime di Damasco e appropriarsi della rivolta popolare contro ...
  1. La Voce della Russia‎ - 2 giorni fa
 2. SIRIA/ Wazne (Al Jazeera): Al Qaeda pronta a impadronirsi delle ...

  www.ilsussidiario.net/News/.../7/.../SIRIA...Al-Qaeda.../303572/
  19 lug 2012 – Per KAMEL WAZNE, il presidente Assad è ancora molto lontano dal capitolare ed entrambe le forze in campo combatteranno fino all'ultimo ...
 3. Al Qaeda Insinuating Its Way Into Syria's Conflict - NYTimes.com

  www.nytimes.com/.../al-qaeda-insinuating-its-... - Traduci questa pagina
  1 day ago – The terrorist network has helped to alter the Syrian revolution, injecting the weapon it perfected in Iraq — suicide bombings — into the battle ...
 4. Al Qaeda siriana e il complotto internazionale

  www.sirialibano.com/siria.../al-qaeda-siriana-e-il-complotto-internazi...
  2 giu 2012 – Ad ogni episodio di violenza che si registra in Siria, il regime di Damasco attribuisce la responsabilità a dei generici terroristi di al Qaeda.
 5. Al-Qaida affiliates operating in Syria, says William Hague | World ...

  www.guardian.co.uk › ... › World newsSyria - Traduci questa pagina
  11 Jun 2012 – Britain has for the first time raised the spectre of al-Qaida operating in Syria, while at the same time accusing Damascus of brutally targeting ...
 6. siria al qaeda - News

  www.lettera43.it/tag/siria+al+qaeda
  19 giu 2012 – siria al qaeda, leggi tutti gli articoli per il tag siria al qaeda, news e approfondimenti su Lettera43.it.
 7. Syria's al Qaeda boomerang – CNN Security Clearance - CNN.com ...

  security.blogs.cnn.com/.../syrias-al-qaeda-boomerang/16 lug 2012
  Since the start of the uprising in Syria there has been great concern about al Qaeda in Iraq infiltrating the ...
 8. AGI.it - Siria: Ban Ki-moon, "c'e' al Qaeda dietro le stragi di Damasco

  www.agi.it/.../201205181514-est-rt10179-siria_ban_ki_moon_c_e_a...
  18 mag 2012 – (AGI) - New York, 18 mag. - Secondo il segretario generale delle Nazioni Unite, Ban Ki-moon, 'deve esserci Al Qaeda dietro' le stragi del 10 ...
 9. Immagini relative a siria al qaeda

   - Segnala immagini non appropriate
 10. syria-al-qaeda-flag - Informare Per Resistere

  www.informarexresistere.fr/2012/...syrian.../syria-al-qaeda-flag/
  5 giorni fa – una brigata delle FSA con la bandiera nera di Al Qaeda 20120720.
 11. Successi in Siria rilanciano al Qaeda in Iraq - NENA News

  nena-news.globalist.it/Detail_News_Display?ID=31062
  2 giorni fa – Gli Usa temono un ruolo di Al Qaeda in Siria · Londra sotto accusa. In aula i file Wikileaks · Raffaella Fico nuda e col pancione vale 1 milione di ...
 12. Cristiani in Siria, al-Qaeda nello Yemen | Kelebek Blog

  kelebeklerblog.com/2012/05/.../cristiani-in-siria-al-qaeda-nello-yeme...
  3 mag 2012 – Due notizie da ciò che si conviene chiamare Medio Oriente. La Siria – che in senso ampio, comprende la Palestina – è il luogo in cui è nato il ...

=============================
 • [CRIMINAL MUSLIM REMOVE SHARIA][ Can one be Muslim and Christian?] I would like very much to be both Muslim and Christian, but it cannot be done, because on some points the two religions are not just different but they are opposed. And this is not something bad. As Muhammad said to the disbelievers in the Qur'an: "You shall have your religion and I shall have my religion." The important thing is the respect we have for one another. More than respect, it is affection and love. Dear Muslim brother, God loves you as he loves all other human creatures. Be faithful to your faith, and push me to be faithful to mine. I too have a duty to be faithful to my faith and to push you to be faithful to yours. But you cannot blackmail anyone by saying: "No churches should be permitted in Saudi Arabia, unless Pope Benedict XVI recognised the prophet Mohammed!"
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  4 secondi fa
  [CRIMINAL MUSLIM REMOVE SHARIA][ Can one be Muslim and Christian?] By the same token no one ought to be blackmailed, saying: 'If Muslims do not recognise the figure of Christ, Son of God, there shall be no mosque in the West." True tolerance means recognising the other as he or she is, not as one would like them to be! You cannot recognise the divinity of Christ (even though is an essential dogma for Christians) and I cannot recognise Muhammad's prophetic nature (even though it is an essential dogma for Muslims).
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  14 secondi fa
  [CRIMINAL MUSLIM REMOVE SHARIA][ Can one be Muslim and Christian?] I can however try to understand why it is fundamental for you that Muhammad be God's prophet, indeed the "seal of prophets", and for this reason respect the figure of Muhammad. And you could try to understand why it is fundamental for me that Christ be the "Son of God" and for this reason respect the figure of Jesus. Should this be the case we can live together as good friends or even as brothers, having recognised that we are different and yet happy about that difference.


Première « martyre chrétienne » en Arabie saoudite
Des enfants chrétiens sont crucifiés pour inciter leurs parents à quitter le pays
Persécution en Grande-Bretagne de musulmans devenus chrétiens
Harcèlement de la jeune Habiba Kouider
LE MESSIE ET SON PROPHETE...
Situation des Chrétiens en Algérie
SILENCE!!! On tue des chrétiens en Inde, en Irak et...
Père Avril: 60 ans de sacerdoce
Un fils du Hamas converti au christianisme
Le témoignage d'un missionnaire sur les convertis en terre d'islam
Le peuple de Lybie massacré par Kadhafi
ALGERIE : ENTREE EN APPLICATION DES LOIS SUR LES CULTES NON MUSULMANS
Mahomet n'aurait pas existé, selon Muhammad Sven Kalish
Attentat dans une église de Bagdad: 58 morts et 78 blessés
Soudan appel à l'aide: chrétiens enlevés et crucifiés
En religion pas de contrainte! (Coran sourate 2, 256)
AFP: Les conversions au christianisme crispent les islamistes
C'est pour rire : l'Algérie mieux que l'Enfer...
Saint Augustin de Pavie à Souk-Ahras…
Procès d'un Egyptien demandant d'être reconnu chrétien ce 2/09
Des voix s'élèvent pour dénoncer la persécution des chrétiens
Le rabbin et le Messie
Ce qu'a vraiment dit le pape en Afrique
Nouvel archevêque pour ALGER, en remplacement de Mgr Teissier
La Sharia et la loi Anglaise: Une Europe Affaiblie abandonne l’humanisme
La Croix est-elle sur le point d'être mangée par le Croissant en Orient?
Merci à Marie, en cette veille de l'Assomption!
L’évangélisation, appel à la liberté, le prosélytisme, contraire au christianisme
Le Pape va baptiser un musulman
Loué sois-Tu Seigneur pour frère Charles
« Pais mes agneaux… Pais mes brebis ! »
Après la mort de Jean-Paul II ...
EGLISE BRÛLEE A TIZI-OUZOU (Algérie)
La Kabylie est punie...
Un dialogue de sourds…
Le nouvel archevêque d'Alger
Culte chrétien empêché à TIZI OUZOU
Nomination du nouvel évêque de Constantine et d'Hippone
Soutien intellectuel envers les chrétiens d'Algérie
Ali Agça dit avoir abjuré l'Islam
Le Hamas saccage une église, une école et un couvent à Gaza
Les chrétiens de Gaza
Le Vatican insiste sur la réciprocité dans le dialogue islamo-chrétien
Au Sri-Lanka qui persécute-t-on, au Maroc qui expulse-t-on?
Le Dieu de la Bible est-Il celui du Coran?
TUTTSRA INEM FELLANEGH !
Chers amis et frères en Christ,
Bienvenu au Président Barack Obama...
L'Islamisme, l'évangélisation, le geste du Pape du 22/03 et l'Algérie
Au Maroc évangéliser est un délit
Un notable chiite dit tout haut ce que beaucoup pense tout bas
Homélie de Mgr Rey sur les attaques médiatiques contre l'Eglise
Incroyable: la peste noire en Kabylie!
Traduisez donc le Coran en berbère!
Le Vatican répond aux critiques concernant le baptême de Magdi Allam
Le nouveau Forum est arrivé !! Venez vite le découvrir ...
Les 4 chrétiens devant le juge ce 28/11 en Algérie
Rencontrer Jésus… cœur à cœur !
Aman d laman, la foi passe par l'eau
L'Algérie et la liberté de culte
ALLELUIA!!! pour Noël et pour cette bonne nouvelle:
Bonnes fêtes de Pâques!!!
Avec les saints qui nous ont précédés
Appel pour nos frères chrétiens du Maroc
Mais on tue aussi des Algériens en Afrique du Sud
Les chrétiens, ex-musulmans, ne veulent plus se cacher
Les BRÛLEURS algériens
MISE AU POINT à "la christianophobie algérienne"
Une fondation contre l’évangélisation
Sa Sainteté Benoît XVI défend l’universalité des droits humains à l’ONU.
Un deuxième otage chrétien tué par les Talibans
Aux visiteurs de bonne volonté.
Malaisie: l'usage du mot "Allah" interdit aux non-musulmans et à l'Eglise catholique...
Pakistan: persécutions (Complément à l'article du 02/08/09)
L'ALGERIE épinglée pour les libertés religieuses
Mil Mougenot en concert le 26/05/07
Association "le 3ème jour"
Le SYNODE AFRICAIN a pris fin hier
Je pleure avec vous...
Bonne nouvelle!
PITIE SEIGNEUR !!!
À LINDA
AGHRIBS, en Kabylie, ne veut pas du Salafisme
Le COURAGE et la honte
Le père Ghislain Mulumbu nous a quitté.
SACRILEGE: Profanation de l’Eucharistie en Malaisie
Il y a ceux qui découragent et ceux qui encouragent.
L'Arabie Saoudite veut expulser les travailleurs Coptes
Congratulations, espérances et prières !
INVITATION À LA MEDITATION
20000 musulmans assiègent une église en Égypte
Pakistan: Viol et assassinats de femmes et de jeunes filles chrétiennes
Pakistan : six chrétiens tués pour avoir "profané" le Coran. Accusation sans fondement.
Irak : Les chrétiens sont abattus sur place (article mis à jour)
WAJIHA, retenons le nom de cette Saoudienne
MERE QABEL à CHARTRES
ACHARNEMENT sur les COPTES en EGYPTE
L'archevêque d'Alger, Mgr BADER demande l'abrogation de la loi de 2006
INVRAISEMBLABLE!
Nouvelle attaque meutrière contre les Coptes
Le Vatican et l'Islam...
L'insulte, autre forme de persécution, en France même
ADIOS ALGERIA, VIVA ESPAÑA!!!
Assassinat d'un chrétien syro-catholique malgré le paiement d'une rançon
Il est tout sauf catholique, sauf chrétien fondamentaliste...
À Dominique et à un certain nombre d’amis.
Persécution des chrétiens au Pakistan.Voeux du Vatican pour la fin du Ramadhan
Diffusion de l'Appel des Chrétiens du Monde Musulman
VOTATION SUISSE (suite)
Quand on admire l'Occident en Arabie Saoudite...
Un musulman dénonce les persécutions antichrétiennes
Nouveau déchaînement antichrétien au Nigéria: plus de 500 morts
NUL N'EST DE TROP dans l'EGLISE
Coran en Tamaziγt : ingérence wahhabite en Kabylie
Construction d’édifices musulmans en Europe, catholicisme des caves en Algérie.
14 siècles après, on cherche toujours à islamiser la Kabylie
Le discours du pape à l'université de Ratisbonne.
Christianophobie algérienne >> Voir mise au point du 19/07/09
Algérie: silence on tue, mais allez voter!
Le pape dénonce les persécutions contre les chrétiens
CONTRE INFORMATION
Merci à la Norvège qui interpelle l'Arabie Saoudite!
ASIA BIBI a passé son 2ème Noël en prison
Les régimes arabes ont passé des années à spolier leurs pays
Le pouvoir, en ALGERIE, veut contrôler INTERNET
De l'Islam à l'orthodoxie
Devenir musulman?
Nouveau procés de chrétiens en Kabylie
Informations sur les églises de BEJAIA par Mustapha
Convocation d'un synode spécial sur le Moyen-Orient
Jésus bafoué en France
Les catholiques sont-ils encore des citoyens à part entière?
Le cardinal Tauran au Pakistan pour ASIA
Colloque à Alger sur la liberté religieuse
Votation suisse: peur ou courage?
Gloire à Dieu et paix aux hommes de bonne volonté!
Le Pape demande la réciprocité aux musulmans
Le chef libyen à Rome provoque le Pape et l'Italie
Mgr Bader, archevêque d'Alger: peut-on dialoguer si nous sommes des infidèles?
C'est ça... la jeunesse algérienne!
Les autorités algériennes, en Kabylie, refusent la liberté de culte
SOS libertés en Algérie
Les 8 non-jeûneurs relaxés
À BON ENTENDEUR SALUT!
Régenérer la société koweïtienne par des esclaves à peau blanche
Lettre ouverte à Luc Chatel, ministre de l'éducation
RAMADAN, parlons en...
Des Pieds-Noirs sont caillassés à Nîmes
Islam et intelligence des musulmans
Bravo à l'Oeuvre d'Orient


À lire, à découvrir (24)
Association Fraternité Notre-Dame de Kabylie -Lalla n-Jerjer- (16)
BIBLIOGRAPHIE (1)
Bienvenue (1)
Bienvenue et Objectifs (3)
Chronique des évènements du dialogue... (39)
Conversion, baptême et fidélité (18)
Du vocabulaire de l'islam (13)
Expression - Awal (114)
Fichiers audios (50)
Informations (173)
La 1ère période: les Libyens, Numides et Africains (1)
La période chrétienne: I-IX siècles de notre ère (10)
La période musulmane (7ème siècle à aujourd'hui) (11)
Mère Qabel (spiritualité) (48)

Persécutions... (113)
Prières et louanges (62)
Réponses chrétiennes aux objections musulmanes (46)
Tableau historique et religieux (1)
Témoignages (26)
Tuttriwin d-teẓallit (prières en kabyle) (11)

» 26/07/2012 15:26
YouTube

YouTube

555396 iscritti
68318658 visualizzazioni video

 • MarlaMarleen
  MarlaMarleen ha pubblicato un commento
  14 minuti fa
  UniusRei3 は スパマー で は あり ませ ん. 彼 は 重要 な 貢献 を 行う UniusRei3 isn't a spammer. He makes an important contribution. Which power is behind you tube? And then --- use your brain! UniusRei3 ist kein Spammer. Er leistet einen wichtigen Beitrag. Warum gerade hier? Welche Macht steckt hinter YouTube? Und dann denkt weiter!
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 secondo fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] by Bernardo Cervellera By coming out openly on TV, with the danger of recognition and persecution for 'apostasy,' Mohammed Christophe reasserted the importance of conversion and baptism. In Muslim nations, various bishops and priests refuse to baptise Muslims who want to become Christian. Yet, conversion means a revolution in the relationship with God, the father, and Jesus, who gave his life, for one gives up everything putting one's life at risk. (AsiaNews) - A few days ago, the website of Notre Dame de Kabylie posted a tape in which a former Muslim, Mohammed Christophe Bilek, talked about his conversion to Christianity.
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  13 secondi fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] The original broadcast, which focused on the persecution of Christians, first appeared in 'Dieu Merci' (Thank God), a show that deals with religion on Direct 8, a French TV channel. Mohammed Christophe Bilek was born in Algeria in 1950 and has lived in France since 1961. He is the author of two books: Un algérien pas très catholique (A not very Catholic Algerian), published by Cerf (1999) and Saint Augustin raconté à ma fille (Saint Augustine as told to my daughter), published by Éditions Qabel (2011). In the 1990s, he founded the Notre Dame de Kabylie (in French), a website devoted to evangelisation among Muslims and Muslim-Christian dialogue. In the video, Bilek highlights the risk Muslim converts face when accused of apostasy, an offence that can be punished by death.
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  23 secondi fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] Nevertheless, he insists on the importance of baptism, the encounter with Jesus Christ and affiliation with the Church. His views go against those of priests and bishops in Muslim countries, who prefer to dissuade or even deny baptism to Muslims who want to convert out of fear for the consequences they and Christian communities might face. Is baptising banned? A few weeks ago, a bishop in an Arab country in the Middle East told me that police threatened to close one of his communities because members had advertised a Christian-Muslim meeting on dialogue. Police were concerned that this might be the first step towards so-called proselytising and apostasy. "If this is the reaction to a meeting on dialogue, imagine what it would be if we had a conversion," an embittered bishop said.
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  35 secondi fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] It is no wonder then that the prelate is against conversions and baptisms for only this seems to be the way to preserve the little freedom of worship that exists in the country in question. In places like Morocco, and until recently Algeria, the situation is such that dioceses were instructed not to baptise Muslims who want to convert to Catholicism because "local laws ban it." Fr Samir Khalil remembers that a few years ago, he met a Muslim whose request for baptism was rejected for 13 years. Baptism, he was told, would bring him a lot of trouble, force him to emigrate to avoid being executed for apostasy, and endanger the priest performing the baptism. And yet, for all this time, the would-be convert studied the Gospels and the catechism on his own and led a life of prayers.
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  56 secondi fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] In Egypt, the Christian clergy also tends to avoid baptising Muslims; only a few priests have done so in secret. Speaking to AsiaNews, a religious who has been in Egypt for decades, said that baptising at any cost "is against the Second Vatican Council because the Council said that non-Christians can also find salvation outside the Church." Implicitly, this means that baptism is unnecessary and that people find salvation according to their circumstances. This is not the place to start a theological debate about the faith in Christ and the salvation of non-Christians. Suffices it to say, that both Dominus Iesus and the Doctrinal note on some aspects of evangelization reiterate the importance of a 'visible' and socially relevant affiliation to Christ and the Church.
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 minuto fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] What is more, baptism is a life-changing experience, one that alters the convert's perception of life. Changes occur in the here and now, not in some future 'eternal' life after death. For this reason, offering others the baptism is not a superficial deed but a gift of life and hope in the present. Being baptised or not being baptised are not equivalent. Christians' 'solar' God vs the Qur'an's 'lunar' God, Faith changes the present in a profound and meaningful way. On Notre Dame de Kabylie, Mohammed Christophe explains his conversion by stressing his new understanding of God. "If the God of the Qur'an is the same as that of the Christians, why did I, Mohammed, become Christophe,"
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 minuto fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] he asked himself. "Having lived in Islam, practiced its precepts among people who are still Muslim (his family still is), I continue to be dazzled by the discovery of the Gospel," he said by way of answer. "The light that comes from the Gospel suggests a comparison, one based on a certain premise. Anyone who wants to talk about the God of Islam must refer to Qur'an. If we replace the word 'God' with 'light', the light of the Qur'an is lunar, that of the Gospel is solar." "Whether God is one, i.e. the creator, whatever the name we might have given him, is something I can accept. If we stuck to this premise, it would not be necessary to leave Islam and become Christian."
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 minuto fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ]"Yet, Jesus came to reveal, first to the Jews, then to all men, that 'God is your Father, that God loves you and wants you with Him to give you His life!' Upon such words, I do not hesitate one moment. I accept the offer, not once, but twice. I know that the Qur'an makes an offer in which I may deserve (but that is not certain) a carnal and materialist heaven (Sura 38, 50-52) that reminds me more of ads for vacation spots to idle away the time under the tropical sun than of the certainty of 'knowing' my God and Lord." What about the images we have of Christ and Mohammed? Two quotes say it all for Mohammed Christophe.
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 minuto fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] In one case, Jesus said, "I am the good shepherd. A good shepherd lays down his life for the sheep," whilst in the other, Mohammed is told "O Prophet! We have made lawful to thee thy wives to whom thou hast paid their dowers; and those whom thy right hand possesses" (Sura 33, 50)." "Let us be serious. It is one thing to say 'there is but one God for all;' it is another to say that He is interested in me, insignificant worm, to the extent that he 'deifies' me in Jesus. [. . .] Such revelation was my calling." Jesus, man's freedom without submission Mohammed Christophe also speaks about apostasy and the possibility of death that comes from following him.
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 minuto fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] Christ says, "Are you ready to follow me and leave everything for me? When one realises what Jesus asks, out of love, we can see how difficult it is to follow him. It is also one thing to say 'yes' with one's lips; it is another to leave everything behind for Him. "For those of us who come from Islam, this means breaking with one's past, family and community as well as one's moral or spiritual certainties." "I say it is much easier to remain a Muslim, not take a stance (since we have the same God). There are many easy excuses not to make the break, not to accept this transformation, not to die in oneself and not to follow Christ. Conversion is demanding and cannot be done without his help."
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 minuti fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ] "This is what the rich youth in the Gospel could not do, because, at least at the start, one must freely agree. Jesus does not impose on me any "submission" but only the freedom to love him." "This is an important difference. Does God create us as free men or slaves? Depending on our answer, God is not the same. In one case, I risk the punishment reserved for apostates or unbelievers; in the other, I am the prodigal son expected by his father, who calls all his servants as soon he sees him on the horizon." "Leaving Islam is dangerous. It is done at the risk of one's life. Thus, dear brothers and sisters in the West, welcome and help those who do it."
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 minuti fa
  (AsiaNews) [ saudi satanism in Sharia: A Muslim convert talks about Christ ]"I insist. I am not talking about the God of the Muslims but of the God of the Qur'an. Muslims are my brothers; perhaps one day, they may be my brothers and sisters in Christ." "Since the 1990s, this has not only been a hope but it has also been a reality that has made me rejoice and praise the Lord. Alleluia! Jesus has come to save all men, Muslims included."


YouTube

YouTube

555270 iscritti
68317360 visualizzazioni video
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 secondo fa
  » 07/26/2012 16:41 ISLAM - CHRISTIANITY A Muslim convert talks about Christ by Bernardo Cervellera By coming out openly on TV, with the danger of recognition and persecution for 'apostasy,' Mohammed Christophe reasserted the importance of conversion and baptism. In Muslim nations, various bishops and priests refuse to baptise Muslims who want to become Christian. Yet, conversion means a revolution in the relationship with God, the father, and Jesus, who gave his life, for one gives up everything putting one's life at risk. Rome (AsiaNews) - A few days ago, the website of Notre Dame de Kabylie posted a tape in which a former Muslim, Mohammed Christophe Bilek, talked about his conversion to Christianity. The original broadcast, which focused on the persecution of Christians, first appeared in 'Dieu Merci' (Thank God), a show that deals with religion on Direct 8, a French TV channel. [site of this saint martyr ---> http://www.notredamedekabylie.net/CONTACT/tabid/61/Default.aspx
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 ora fa
  @ Erdogan Obama, Hillary, CIA IMF NATO: etc. .. to all Masons and Satanists ---> now, that you wished to precipitate: Syria in this genocide? I have two questions for you: 1). like, you can: say to Assad, after he has killed: all Salafi (of, Al Qaeda, that, with Saudi Arabia, you have introduced) "Now, you can do: a government: together with opposition: that is, with Al Qaeda! "If, right: Assad had also changed the constitution to have the opportunity: to leave the government: as a REGIME! 2). but, if, Al Qaeda, wins: you do not force Israel to start: the Nuclear World War III? lol. or seen that Al Qaeda are your troops: you can always say "ok! You kill me: Christian martyrs (as we have always allowed us to do to you), but Israel? you do not have to touch ? "
 • @Rothscild Obama --> i vostri satanisti di google? mi hanno tolto(bloccato) di nuovo la ADSL
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 ora fa
  @Erdogan Obama, Hillary, ecc.. a tutti i massoni e satanisti ---> ora, che, voi avete voluto precipitare la Siria in questo genocidio? io ho due domande per voi: 1). come, voi potrete più dire ad Assad: dopo che, lui avrà ucciso: tutti i salafiti (di Al Quaeda: che, con l'Arabia Saudita, voi avete introdotto) "adesso, tu puoi fare: un Governo insieme alle opposizioni: cioè, insieme ad Al Quaeda! Se, proprio: Assad aveva anche cambiato la Costituzione, per avere la possibilità: di lasciare il Governo: come regime! 2). e se vince Al Quaeda: voi non costringere Israele ad iniziare: la 3° Guerra Mondiale nucleare? lol. oppure visto: che: Al Quaeda sono le vostre milizie: voi potete sempre dire: "ok! voi uccidete pure: i martiri cristiani, ma Israele? voi non lo dovete toccate?"
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  1 ora fa
  @ MarlaMarleen - you will have: disregard: any possible: form of supernatural phenomena (in fact, God hates them!) That is always the rationality and the specific data: that will be to prevail! lol. certainly, in your goodness you will never make you miss: lose: the Holy Gospel, to the Satanists of youtube! because, if they had no fear of be killing? they will flee at once to church! here because they are hungry and thirsty for the Word of God, especially when it: passes through your noble heart!
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [Al Qaeda is in Syria:are salafis of the U.S. (Big satan 666 IMF) and Saudi Arabia [small SatanAllah: of Sharia]: Against my Israel] 26/07/2012: SYRIA: Al-Qaeda-allied Sunni Islamic rebel Salafi: In The Fight Against: Assad, Photos, and Videos: claims: of: attacks: confirm the presence of has hundreds of: militants on Syrian Territory: [(Without a shadow of: doubt, even if the lies of the West: not : Longer Able to support this macabre staging)]. Most: Including comes from foreign countries: Russia, Somalia and Mali. British organization: for: the defense throws the assumptions of: a shot of: State military-led Western countries. Damascus. In the northwest of Syria: the rebels who: struggle: Against: the regime of: an ally of Assad found: exception: al-Qaeda and has hundreds of: Islamists as from foreign countries. The most representative states are Iraq, Libya, Egypt, Afghanistan. (AsiaNews
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [Al Qaeda is in Syria:are salafis of the U.S. (Big satan 666 IMF) and Saudi Arabia [small SatanAllah: of Sharia]: Against my Israel]] But there are Also members from Russia (Chechnya), Ukraine, and Mali: Somalia. The presence of extremists is Confirmed by Several videos appeared: on jihadist websites, that: They show men with covered faces that: praise the holy war showing: machine guns, and bombs: waving the black flag: of al-Qaeda. In a movie: appeared in recent days: and: posted on Youtube in voice-over yells "we are forming: cells: of: kamikaze: for: continue: the jihad in the name of God." To date: The Opposition Denies the presence: of: Islamic extremist groups: ranks among the ITS, but: According to experts, the borders with Turkey: and: Iraq (the criminals) Have Become: a true and: Their centers of: collection: for: militia of: all: the Sunni Muslim world. Some have sheet on the Syrian landscape "magnet" for al-Qaeda and: its affiliates. (AsiaNews
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [Al Qaeda is in Syria:are salafis of the U.S. (Big satan 666 IMF) and Saudi Arabia [small SatanAllah: of Sharia]: Against my Israel]] Witnesses say that: Bab al-Hawa, instead of: locking the turkish border , has hundreds of: Strangers have Entered for These Days: free to support the Syrian army in the battle of Aleppo. This: that: These drives people across Asia and North Africa, it is not: the desire of democracy, but the exemplary punishment of "nusayrs" (heretics) derogatory name to define the Alawites, the sect of Shia: Bashar al-Assad. Increase in the fighting in the northern provinces of Aleppo has Attracted has hundreds of These Days: jihadists from Iraq. The confirmation comes as well: a recent survey by the Iraqi government That the militants operating on Syrian Territory are part of the examination group that: has Claimed the attacks: that: have shaken Iraq in recent months. "Our lists of: suspicious - said: Izzar al-Shahbandar, advisor to the Prime Minister, (AsiaNews
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [Al Qaeda is in Syria:are salafis of the U.S. (Big satan 666 IMF) and Saudi Arabia [small SatanAllah: of Sharia]: Against my Israel]] we have the names examination - Match Those of the Syrian authorities. "The pictures appeared on some forums linked to al-Qaida groups of Also show: veterans of the war in Libya. According to Naharnet, Agency Lebanon, men are dressed in some of: black: that: That brandishing a banner read: "The Revolutionaries of the brigade of Tripoli. "Confirmation of: a frenetic Activities of Islamic extremists on Syrian soil comes from the number of: Claimed attacks by al-Qaeda itself. From December to have at least 35 car bombings and 10 suicide attacks on Syrian soil That occurred . of: 4 These Were Claimed by the "Front Nusra" of Al Qaeda. The presence of: jihadist groups among the free-Syrian army has raised many Controversies on a diplomatic level. Yesterday Sergey Lavrov, Russian Foreign Minister, (AsiaNews
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [Al Qaeda is in Syria:are salafis of the U.S. (Big satan 666 IMF) and Saudi Arabia [small SatanAllah: of Sharia]: Against my Israel]] has the U.S. Accused of: support with her political anti Assad, in favor of Islamist insurgents. He Criticized the position of: Susan Rice, U.S. ambassador to the UN, that: not: he condemned the bombing of Damascus last July 18 That Killed Several members of: leading the scheme, calling instead for the imposition of: new sanctions. Meanwhile, it is increasingly Becoming the assumptions of: armed intervention for: deposed President Assad. A study by the Royal United Services Institute (RUSI), a British organization specializing in issues of: international politics and defense, Warns of Likely to Clash Between Sunni groups and supported by Saudi Arabia: Arab and other states: Shiite militias, Hezbollah and Including Syrian army, backed by Iran. In Additions, the threat of chemical weapons in the hands of the Syrian regime. (AsiaNews
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [Al Qaeda is in Syria:are salafis of the U.S. (Big satan 666 IMF) and Saudi Arabia [small SatanAllah: of Sharia]: Against my Israel]] The presence of: chemical weapons worries Israel that: Distributing has Already Begun gas masks in the city on the border with Syria. In recent days, Shimon Peres, Israeli president, said that: Likely the use of: weapons not: by the conventional scheme of Damascus puts at serious risk the security of Israel. In the case of: a fall of the regime, Peres Fears the potential transfer of weapons: to Syria's heavy weapons or chemical weapons arsenal: to the Lebanese Shiite fundamentalists: Hezbollah or Iran, but: also of theft by: Islamic groups linked to al-Qaeda. (AsiaNews )
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [Al Qaeda is in Syria:are salafis of the U.S. (Big satan 666 IMF) and Saudi Arabia [small SatanAllah: of Sharia]: Against my Israel]] According to Michael Clarke, head of Rusi, a Western military intervention is Necessary before that: the war degenerated. "We are not that: we are moving Toward intervention - he says - but the surgery Itself that: moves of: us." Clarke argues that: the events of recent days have created a radical change in the situation that: Removes The Possibility of: a diplomatic solution to the conflict. "The head of the intervention of Rusi Suggested: Special Forces on the Territory in support of rebel groups, and Already used in Afghanistan in 2001: Libya in 2011. These operations may Also includes a shot of: State Against: the regime. (AsiaNews )
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  Synnek1 has published a comment 7 hours ago: love might get you killed ... - ANSWER ------------ All Satanist have BE AFRAID OF LOVE! In fact, the kingdom of Satan is the realm of hate and racism! Satanists not know the love. is why, rabbis IMF 666 talmud they want kill Israel
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  [You can not afford, That, this may one day become a trauma for you] Yes Jesus is God, the son of the living God, worthy to Praised be: "I am the Alpha and the Omega, the beginning and the end ... who is and who was and who is to come, the Almighty" (Rev 1.8). "Surely I am coming quickly" Amen. Even I know Jesus as Lord! (Rev 22, 20). Jesus Christ is God, He is the Son of God. He is part of the holy trinity. God the Father, God the Son, and God the Holy Spirit! Jesus was not just man, He was God in human form. (Ie ONLY ONE GOD) Jesus is Lord! Jesus is the King of Glory! Jesus is the King of Kings! This is a very beautiful song. This is love for Jesus. All Glory to Jesus Christ. John from 1:29 to 34. If you believe in God, not trying to debate this issue but very curious as to what God are you referring to? Also I do not Understand how Christianity is a religion of occupation. The term "christian" means-Christ-like. Christians strive to be Christ-like. Romans 9.5 say Jesus is God's,
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  (AsiaNews ) INDIA [ You will go: Quickly: at day of your injury : Satanic Hindu] Jesus is God, the son of the living God: "I am the Alpha and the Omega, the beginning and the end ... who is and who was and who is to come, the Almighty "(Rev 1.8 ) . Karnataka, more anti-Christian violence. An appeal to the new president of India. Since 2012, 20 incidents perpetrated by the State in the ultra-nationalist Hindus. The latest victims are six Pentecostal Christian families (Gadag district) and an evangelical community (Bijapur district), Attacked in the privacy of Their homes. False accusations of forced conversion trigger violence. There Have Been 20 incidents of Violence Against Christians in Karnataka since 2012. The script says Sajan George, the Global Council of Indian Christians (GCIC), is always the same: "systematic attacks Against the Christian community; blatant invasions of privacy by Hindu extremists in the sacred
 • UniusRei3
  UniusRei3 ha pubblicato un commento
  2 ore fa
  (AsiaNews ) INDIA [ You will go: Quickly: at day of your injury : Satanic Hindu] intimacy of homes, physical and verbal violence Against a helpless and inoffensive community. "According to the president of the GCIC, They Are" serious violations of the rights of every Indian citizen, and a debasement of human Dignity of Christians. "To Stop These incidents, the Protestant leader has appealed to Also Pranab Mukherjee, India's new president, to" protect and defend the rights Enshrined in our Constitution. " In His speech yesterday at the official inauguration, the newly Elected head of state has promised to act as guarantor and guardian of the Indian Charter. The last two attacks dates to July 22. In the first case, the victims are six families ofGypsy Church, at Pentecostal Church of Gadag district. A dozen activists of the Sangh Parivar have raided the home of a Christian, During a prayer service.